Answer:20
Step-by-step explanation:
Mode is whatever number in the sequence appears the most!
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Answer:
a taco is 1.25 and a drink is 0.95
Step-by-step explanation:
tacos = t
drinks = d
5t + 3d = 9.10
3t + d = 4.70
this is a simultaneous equation so times the first one by one and the second by 3 and then take them away from each other and solving to get
t = 1.25 and d=0.95
one drink is $0.95
one taco is $1.25
Hope this helps!!
C is a geometric sequence. the terms share a ratio of 5
If two similar triangles have sides in the ratio a : b, then their areas are in the ratio a² : b².
We have the ratio:

Area of the smaler triangle = x
Area of the larger triangle = 567 cm²
Therefore we have the equation:

<h3>Answer: C. 63 cm²</h3>