1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
2 years ago
12

a calculator is listed for $110 and is on clearence for 35% off. sales tax is 7%. what is the cost of the calculator

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]2 years ago
6 0

Answer:

$76.51

Step-by-step explanation:

The price after discounting is (1.00 - .35)($110), or 0.65($110) = $71.50.

The price after 7% sales tax has been added in is

(1.00 + 0.07)($71.50) = $76.51.

taurus [48]2 years ago
5 0

Answer:

76.50

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Molly bought 12.5 yards of fabric for $4.50 a yard to make dog beds.she uses 2.5 yards of fabric for each dog bed. She sells eac
Kay [80]
First, you need to divide 12.5/2.5= 5. After that, you need to multiply 17.50x5=87.50. So your answer is $87.50.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me with this math problem, I need someone to guide me through it I don’t understand what I’m supposed to do first
natita [175]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

The parent function is x^2 which is a parabola at vertex (0,0)

g(x) = ( x+3) ^2

y = f(x + C) C > 0 moves it left  

So the parabola is shifted to the left 3 units

h(x) = -( x+3) ^2

y = −f(x)  

Reflects it about x-axis

Means flip it about the x axis

7 0
2 years ago
Find the solution to the following system using substitution. y = - 4 + 9 y = 3x - 5
lbvjy [14]

Answer:

1/2, 11/6

Step-by-step explanation:

y=-4+9y

9y-y=4

8y=4

y=1/2

3x-5=1/2

3x=5+1/2=11/2

x=11/6

6 0
2 years ago
If gas costs $3.15 per gallon, how many whole gallons of gas could you buy with $27.00?
Volgvan

Answer: 8 whole gallons.

Step-by-step explanation: If you have only $27.00 and you need to buy gas, but each gallon is $3.15, then you just need to divide your total amount ($27.00) by your cost per gallon ($3.15), and you will get about 8.6 gallons, however this question asks for how many WHOLE gallons you can get, so all you need to do is round down to fit your budget, leaving money for only 8 whole gallons.

WORK: ($27.00) / ($3.15) = 8.6 gallons

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What size is the television screen shown in the illustration? Find if 20 in. and 15 in. ?
serg [7]
12 2 +16 2 = D2

D2= 144+256
D2= 400


D2= 400
7 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 10 fewer Trumpets in the band then Drums there are 20 drums how many trumpets are there
    10·2 answers
  • Please anybody help me please this is so hard that not even I can't solve this I don't pay attention in class
    15·1 answer
  • 18, 14, 9, 15, 19, 9<br>Mean_<br>Median showing work ​
    10·1 answer
  • Elaine collects coins. At the beginning of last year, she had 76 coins but by the end of the year, she had 196 coins. Estimate h
    9·1 answer
  • Find the area and the circumference of a circle with diameter 6 yd Use the value 3.14 for n , and do not round your answers.
    6·1 answer
  • Can 7,10,12 be a right triangle?
    12·1 answer
  • Add my discord<br>Maxine#3543<br>​
    7·2 answers
  • Select the correct answer.<br> Which graph represents a proportional relationship?
    12·1 answer
  • Grace is having a slumber party and wants to download some movies to watch with her friends. Each movie download costs $4.99. If
    13·2 answers
  • Round your answer to the nearest hundredth.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!