Answer:
See Below
Step-by-step explanation:
Small Box:
9 dollars for 12 pounds
Per pound cost is:
9/12 = $0.75 per pound
Large Box:
18 dollars for 30 pounds
Per pound cost is:
18/30 = $0.60 per pound
Better deal is large box.
To make the deals same, we can change the number of pounds in the large box. We can lessen it so it becomes the same ratio as dollars to pound.
Small box was
9 to 12
Large box is 18 dollars to WHAT?
18 is double of 9 so, "WHAT" should be double of 12, which is:
12 * 2 = 24
So, we can change large box "30" pounds to "24" pounds.
So, the ratio becomes (cost per pound):
18/24 = $0.75 per pound (same)
Answer c because .10 x 40 equals 4 plus 2
Answer:
Either -17 or 17
Step-by-step explanation: