1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
8

Find the surface area of a cone with a radius of 4cm and a slant height of 7cm. Assume π has a value of 3.14

Mathematics
2 answers:
svetoff [14.1K]3 years ago
7 0

Answer:

138.23cm^2

Step-by-step explanation:

I took an assessment with the same question

weeeeeb [17]3 years ago
6 0

I used a calculator for this, and got the answer of C. 138.2cm^2

You might be interested in
Divide<br> 4^2 divided by 4^6 =
alekssr [168]

Answer:

<h2>0.00390625 / 4^{-4} </h2>

Step-by-step explanation:

so you are saying do:

4^{2} /4^{6} which is 16 /4096

16/4096=0.00390625

<u>another way you can do this is</u>

4^{2} /4^{6}

just subtract the powers

2-6=-4

so the answer is 4^{-4}

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ray is buying some ginger roots to brew some fresh ginger ale. The price of the ginger root is g, and Ray has a coupon for 10% o
kondaur [170]

Step-by-step explanation:

Comparision: Let say you buy chocolate that cost $1. And there was luckily a coupon, for 10% off.

That means after applying the coupon, you will only pay 90% of the original price. Which is

0.9(1) = 0.9

which equals 90 cents.

So let go back to this problem and apply similar thinking.

The price of the original root is g, so for the original price column, check the 3rd cell, g.

Use our comparision problem, by applying the coupon to the chocolate, you will save

1 - 0.9 = 0.1

which is 1/10 of the original price.

In this equation, we can represent this as 0.1g.

So for the second column, shade in 5th cell, 0.1g.

The price would be

(0.9)1 = 0.9

So our equation for this equation will be

0.9g.

So for third column, shade in 1st cell, 0.9g.

7 0
2 years ago
Denise bought 5.2 pounds of rice for $5.29. Using the unit rate, how much would 2 pounds of rice cost? A $1.02 C $2.04 B $1.29 D
vagabundo [1.1K]

Answer:

it's A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to know how to solve this
kirza4 [7]
No solution, the answer is no solution
5 0
3 years ago
The table shows the results of a survey of college students. Find the probability that a student’s first class of the day is a h
Mariana [72]
Answer is B..............:)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation 4n-18=52
    5·2 answers
  • A pilot sets a heading of 110
    5·1 answer
  • The midpoint of a line segment is the point halfway between the endpoints. true or false
    7·1 answer
  • Please help me! Please
    15·2 answers
  • I really need help!!!!!!
    14·2 answers
  • 1/5 ( 3x + 1/2 ) <br> expand the following expression
    5·2 answers
  • 25% of the 96 coffee mugs at Oscar's Pancake House are dirty. How many dirty coffee mugs are there at the pancake house?
    10·1 answer
  • The total cost for four pens and seven mechanical pencils is $13.25. The cost for each mechanical pencil is 75 cents. Write and
    8·1 answer
  • 7.
    12·1 answer
  • Tell whether the angles are adjacent or vertical. Then find the value of x.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!