1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
2 years ago
12

One current answer to the historical struggle within management to balance the things of production and the humanity of producti

on is social business, including the use of social media. Please indicate if the social media benefits listed below aid a thing of production or the humanity of production. Social media benefit Thing of production Humanity of production Improve efficiency Facilitate collaboration
Business
1 answer:
VikaD [51]2 years ago
8 0

Answer:

Humanity of production

Explanation:

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
Use the information below to answer the following question. The following lots of a particular commodity were available for sale
Andreas93 [3]

Answer:

$1,510

Explanation:

LIFO means last in first out. It means that it is the last purchased inventory that is the first to be sold.

The business had a total of 40 inventories.

The inventories sold = 40 - 20 = 20

The cost of the goods sold would first be alloted to the 3rd purchased inventory = 10 x $77 = $770

The remaining cost of goods sold would be allocated to the 2nd purchase of inventory = 10 x $74 = $740

Total = $740 + $770 = $1,510

I hope my answer helps you

8 0
3 years ago
Green Caterpillar Garden Supplies Inc.'s income statement reports data for its first year of operation. The firm's CEO would lik
sergeinik [125]

Answer:

Green Caterpillar Garden Supplies Inc.

a) Income Statement for Year Ending December 31

                                                              Year 1              Year 2 (Forecasted)

Net sales                                              $30,000,000       $37,500,000

Less: Operating costs                            19,500,000          24,375,000

Depreciation &amortization expenses    1,200,000            1,200,000

Operating income (or EBIT)                  $9,300,000         $11,925,000

Less: Interest expense                              930,000              1,788,750

Pre-tax income (or EBT)                          8,370,000            10,136,250

Less: Taxes (40%)                                   3,348,000             4,054,500

Earnings after taxes                            $5,022,000            $6,081,750

Less: Preferred stock dividends               100,000                 100,000

Earnings to common shareholders      4,922,000              5,981,750

Less: Common stock dividends           2,008,800              2,432,700

Contribution to retained earnings      $2,913,200           $3,549,050

b) In Year 2, if Green Caterpillar has 5,000 shares of preferred stocks issued and outstanding, then each preferred share should expect to receive _ $20 _ in annual dividends.

-If Green Caterpillars has 400,000 shares of common stock issued and outstanding, then the firm's earnings per share (EPS) is expected to change from _ $12.31 _ in Year 1 to _ $14.95 _ in Year 2.

-Green Caterpillar's before interest, taxes, depreciation and amortization (EBITDA) value changed from _ $10,500,000 _ in Year 1 to _ $13,125,000_ in Year 2.

-It is _ wrong _ to say that Green Caterpillar's net inflows and outflows of cash at the end of Years 1 and 2 are equal to the company's annual contribution to retained earnings, $2,913,200 and $3,549,050, respectively. This is because _ not all_ of the items reported in the income statement involve payments and receipts of cash.

Explanation:

a) The preferred dividend per share = Preferred Dividends divided the number of preferred stock shares.

b) The EPS is the Earnings Per Share and is calculated as Net Income to Common Stockholders divided by the number of common stock shares outstanding.

The operating cost figure may not be based on a cash basis.  It could be accrued costs.  Similarly, the net sales may as well involve sales on credit, which do not involve cash flows.

8 0
3 years ago
Berta Company owns inventory prior to a customer ordering it from Norman Company. If a customer returns the merchandise, Berta C
Mumz [18]

Answer:

Principal

Explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Susan Mbaya is an employee of Mauzo Ltd. She has provided the following details pertaining to
tatuchka [14]

Answer:

I don't know the answer to that question sorry

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The purchase of capital equipment by a company, which would likely be quite an involved process, is an example of a _____ situat
    14·1 answer
  • Liabilities are the amounts of money due to others that need to be paid now. true or false
    14·2 answers
  • The following information applies to Caroline, who is single, for 2017:
    6·1 answer
  • Sally hires a maid to work in her home for $280 per month. The maid is 25 years old and not related to Sally. During 2019, the m
    9·1 answer
  • Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2015 income statement: sales = $316,547; costs = $219,406; other
    6·1 answer
  • Danny "Dimes" Donahue is a neighborhood’s 9-year-old entrepreneur. His most recent venture is selling homemade brownies that he
    10·1 answer
  • An asset is acquired using a noninterest-bearing note payable for $100,000 due in two years. Management records the purchase wit
    6·1 answer
  • Your home insurance provides for replacement value for personal property losses. A microwave is stolen. It cost $258 two years a
    6·1 answer
  • Kết luận sự thích ứng tâm lý của sinh viên năm nhất
    10·1 answer
  • The price elasticity of demand for senior citizens purchasing coffee from McDonald's is −5, while non-senior citizens have a pri
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!