1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yuradex [85]
2 years ago
9

If measure 4 is 36 degrees what is the measure of angle 2

Mathematics
1 answer:
elena55 [62]2 years ago
7 0
Acute angle between 0 and 90 degrees I think
You might be interested in
If the sum of the interior angles of a polygon is 2340, how many sides does the polygon have?
My name is Ann [436]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

Where n represent no.of sides

(2n-4)90=2340

180n-360=2340

180n=2340+360

180n=2700

n=15

7 0
2 years ago
There are 26 tiles in a bag. Of these, 15 are purple, and the rest are yellow. What are the odds in favor of drawing a yellow ti
shepuryov [24]
A because 26-15=11. Then 11:26! Hope I helped:)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a drugstores sells pens for $1.50 each and notebooks for $4 each. The owner would like to sell $35 of these items each day.
aleksandrvk [35]

what is the question. I am kinda confused what you want me to solve. Please state the question more clearly.



-brainly.com

4 0
3 years ago
A bag of oranges weighs 5 1/4 pounds. How much does 1 1/2 bags weigh?
tatyana61 [14]
5.25+(5.25*.5) = 63/8 = 7 7/8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELLPPP PLZZZ ASAP
Alla [95]

Answer: idk how to explain but I learned about tectonic plates and from this picture the boundaries are sliding past each other

Step-by-step explan

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an equation for the point-slope form M=2,(5,6)
    14·1 answer
  • The quotient of n and 5.
    14·1 answer
  • At basketball camp, Kyle scored 4 more than one fifth as many points as Kurt. If Kyle scored 12 points, how many points did Kurt
    8·1 answer
  • A)-15<br> B)-16<br> C)-30<br> D)-32
    15·1 answer
  • Question 1(Multiple Choice Worth 1 points)
    15·2 answers
  • Please help it’s for geometry
    7·2 answers
  • If 1/2 gallon of paint covers 1/8 of a wall, then how many quarts of paint are needed for the entire wall?
    15·1 answer
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
  • Round 25,000 to the nearest thousand
    12·2 answers
  • A flower bed has the shape of a rectangle 15 feet long and 12 feet wide. What is its area in square yards? Be sure to include th
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!