1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
2 years ago
5

MARKING BRAINLIEST PLS HELP

Mathematics
1 answer:
Pavel [41]2 years ago
4 0

Answer:

x ^2 y √ 3 y

Step-by-step explanation:

Simplify the radical by breaking the radicand up into a product of known factors, assuming positive real numbers.

You might be interested in
Pls help i dont understand this question​
nikitadnepr [17]

Answer:

The difference is subtracting 6.5

19.5, 25, 31.5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Four gallons of gasoline weigh 25 pounds . find the unit rate in pounds per gallon.
notka56 [123]
There are several information's that are already given in the question. Based on those information's the answer to the question can be easily deduced. 
Weight of 4 gallons of gasoline = 25 pounds
Then
Weight of 1 gallon of gasoline = 25/4 pounds
                                                = 6.25 pounds
From the above deduction, we can easily conclude that the unit rate in pounds per gallon of gasoline is 6.25 pounds/gallon. I hope the answer helps you.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x and graph the solution on the number line below.
olchik [2.2K]
Search up Algebra Calculator on google and click the first website, it will help a lot and you won’t have to use points
6 0
3 years ago
Constant of proportionality between yyy and xxx of \dfrac{8}{5}
Artist 52 [7]
It’s 8 I think not sure
5 0
2 years ago
A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?
quester [9]

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What multiplies to 3025 and adds to -111?
    7·1 answer
  • if you practice a musical instrument each day for 2/3 of an hour how many hours of practice would you get in each week?
    12·1 answer
  • This circle graph shows the parts of her time that Kim spends listening to different types of music. Kim spends her time listeni
    5·2 answers
  • Using the 60-30-90 right triangle method, find x and answer in simplest radical form.
    8·1 answer
  • We are currently learning triangle similarity and about dilations in geometry. We have been using cross multiplying to figure th
    8·1 answer
  • Isaac invested $1,800 in an account paying an interest rate of 4.7%
    15·2 answers
  • 9<br> Check:<br> 6,350<br> - 2,460
    10·1 answer
  • Daniel has $650 in his checking account. He would like to spend some of his money on a new Playstation 4 and a game. He wants to
    11·1 answer
  • Solve for X, please give a brief run-over on how you got there.
    7·1 answer
  • I need help, what is 9^-2+181-69? this is math
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!