Answer:
The difference is subtracting 6.5
19.5, 25, 31.5
Step-by-step explanation:
There are several information's that are already given in the question. Based on those information's the answer to the question can be easily deduced.
Weight of 4 gallons of gasoline = 25 pounds
Then
Weight of 1 gallon of gasoline = 25/4 pounds
= 6.25 pounds
From the above deduction, we can easily conclude that the unit rate in pounds per gallon of gasoline is 6.25 pounds/gallon. I hope the answer helps you.
Search up Algebra Calculator on google and click the first website, it will help a lot and you won’t have to use points
Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?