1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
2 years ago
7

Please help me)) I need help with this!

Mathematics
1 answer:
melomori [17]2 years ago
6 0

Answer:

5? im not sure

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The second side of a triangular deck is 4 feet longer than the shortest side, and the third side is 4 feet shorter than twice th
xxTIMURxx [149]
We don’t know the value of the shorter side, so we will categorize it as x. Side 2 is just 4 feet longer than x, so we would add 4 on to it. Side 3 has double the x, so we would multiply it be 2 for 2x, and subtract the 4 feet from it.

Side 1: x
Side 2: x + 4
Side 3: 2x - 4

If the perimeter is 64 feet, then all of the sides have to add up to it. Therefore, first we add all of the side lengths up:

x + x + 4 + 2x - 4 = 4x.

Now we put 4x, the amount of all these sides added up, equal to the perimeter of 64.

4x = 64. Divide both sides by 4 to get x by itself.
x = 16.

Now that we know x is 16, we will substitute it in for all the side lengths’ equations.

We know that Side 1 was just x, so that will be 16. Since Side 2 was 4 more than x, we’d do 16 + 4 = 20. We substitute 16 in for x in Side 3’s equation: 2(16) - 4 = 32 - 4 = 28.

Therefore, the final lengths of all the sides are:

Side 1: 16
Side 2: 20
Side 3: 28
5 0
3 years ago
Identify the number as real, complex, pure imaginary, or nonreal complex. (More than one of these descriptions may apply.) -9i
Agata [3.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Me no hablas Inglish sorry pal

8 0
3 years ago
Jack wants to buy a pair of trousers for 60$ when he went to the store he found that the price was marked down by 20% how much d
Lemur [1.5K]
$48 (because you would do $60•0.20=$12 so then you would do $60-$12=$48)
3 0
2 years ago
How to solve this linear equation step by step please
mote1985 [20]
\bf \cfrac{3}{c^2-4c}-\cfrac{9}{2c^2+3c}=\cfrac{2}{2c^2-5c-12}\\\\\\ 
\begin{cases}
c^2-4c=&c(c-4)\\
2c^2+3c=&c(2c+3)\\\\
2c^2-5c-12=
&(2c+3)(c-4)
\end{cases}\\\\
-------------------------------\\\\
\textit{therefore, our LCD for the \underline{left-side} will have to be }\underline{c(c-4)(2c+3)}\\\\
-------------------------------\\\\

\bf \cfrac{3}{c(c-4)}-\cfrac{9}{c(2c+3)}=\cfrac{2}{(2c+3)(c-4)}
\\\\\\
\cfrac{3(2c+3)-9(c-4)}{c(c-4)(2c+3)}=\cfrac{2}{(2c+3)(c-4)}
\\\\\\
\cfrac{6c+9-(9c-36)}{c(c-4)(2c+3)}=\cfrac{2}{(2c+3)(c-4)}
\\\\\\
\cfrac{6c+9-9c+36}{1}=\cfrac{2[c(c-4)(2c+3)]}{(2c+3)(c-4)}
\\\\\\
-3c+45=2c\implies 45=5c\implies \cfrac{45}{5}=c\implies 9=c
7 0
2 years ago
The recommended dose for a brand nicotine patch is one 21-mg dose per day for 6 weeks, followed by 14 mg per day for 2 weeks, an
coldgirl [10]

Answer:

1.176 grams

Step-by-step explanation:

Given:

Recommended dose

21 mg per day for 6 weeks

Now,

1 week = 7 days

Thus,

number of days in 6 weeks = 6 × 7 = 42 days

Therefore, the total dose = dose per days × number of days

= 21 × 42 = 882 mg

further,

14 mg per day for 2 weeks

Now,

1 week = 7 days

Thus,

number of days in 2 weeks = 2 × 7 = 14 days

Therefore, the total dose = dose per days × number of days

= 14 × 14 = 196 mg

further,

7 mg per day for 2 weeks

Now,

1 week = 7 days

Thus,

number of days in 6 weeks = 2 × 7 = 14 days

Therefore, the total dose = dose per days × number of days

= 7 × 14 = 98 mg

Hence, the total dose = 882 + 196 + 98 = 1176 mg

also,

1 g = 1000 mg

thus,

1176 mg = 1.176 grams

total quantity received during this course is 1.176 grams

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sharon buys 14 folders for $0.75 each.How much change will she recive if she pays with 15 dollars?
    6·2 answers
  • During the summer, a property owner will pay $24.72 plus $1.32 per hcf for Conservation Usage. The bill for Conservation Usage w
    5·1 answer
  • 7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
    8·1 answer
  • Two more than the quotient of a number and 6<br> is equal to 8
    8·1 answer
  • Fifty six students sing up to volunteer for the race . There were 4 equal groups of students , and each group had a different ta
    12·1 answer
  • Solve for x<br><br> x² + 10x + 25
    15·2 answers
  • I need helpppppppppppp
    12·2 answers
  • PLS help..................
    8·2 answers
  • Please help me im begging ANYONE​
    12·1 answer
  • 2x+14= -21-5x<br> Need to find out what x is but a step by step explanation please
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!