1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andre45 [30]
3 years ago
14

carla is renting a canoe. it costs $80 for 2 hours and $110 for 4 hours. what is the rate of change for this situation?

Mathematics
2 answers:
taurus [48]3 years ago
5 0
Since given to costs, you can find the equation to model the Canoe cost.(110-80)/(4-2)=15, cost=15(hour)+b. Plugging in $80/2 hours. B= $50. The equation is cost=15*hour+50. Rate of change will be $15 an hour
NNADVOKAT [17]3 years ago
5 0
Add 30 onto the previous number
You might be interested in
How are convection currents in the mantle (geosphere) and in the oceans (hydrosphere) similar? Or how are they different. Explai
Radda [10]

Answer:

They are different because in the mantle, the magma is heated, it becomes less dense and rises. It give off it's thermal energy and cools down, becoming more dense and descend to be heated again.

In the ocean, the tropics warm the water and it travels to the poles to cool down, then returns to the tropics to heat up again.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Conley asks her class what kind of party they want to have to celebrate their excellent behavior out of all students in the
Vaselesa [24]
20% = 1/5, so 5*5 = 25 students
7 0
3 years ago
I dont understand how to do this
Sidana [21]
Greeting to you! My name is Cecille and I’m here to answer that question

For more explanation, please see the attachment

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ava and Becca are collecting canned goods.Ava collected 3/4 of a box of canned goods.If Becca collected 5times as much as Ava, h
liq [111]
Becca collected 3 and 3/4 worth of boxes
8 0
3 years ago
Consider the functions:
jolli1 [7]
The x and y axis so that’s why it’s true
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please on my homework it's due today!
    11·2 answers
  • Which is the better buy? circle it<br> $5.00 for 4 mangoes<br> $6.00 for 5 mangoes
    11·2 answers
  • Given a triangle with vertices U(6, −1), W(0, −5), and X(4, −9), and Y is the midpoint of segment UW and Z is the midpoint of se
    5·2 answers
  • (2x + 1)(x + 2)<br> Multiply the following polynomial
    12·1 answer
  • I'm really bad at math!
    15·2 answers
  • The Jones family is driving from San Antonio, Texas, to Anchorage, Alaska, which is a distance of 4304 miles. They have already
    8·1 answer
  • Simplify the expression. Write your answer as a power.<br> (-6)* • (-6)*
    12·1 answer
  • Jerry read a 200 page book in 10 hours. At that rate, how long will it take him to read a 320 page book?
    7·2 answers
  • Help and explain please and thankyou
    12·1 answer
  • Working to
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!