Answer:
x=
7/3
x=-4
Step-by-step explanation:
Use the quadratic formula
a= 3, b=5, c=-28
-5± 
x= _________________
2.3
Simplfy

5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer:
24a + 3a
27a
we didn't multiply a since it is addition so it can not be a²
please give brainiest
Because there is no cost for the sweatshirts, there is no way to solve this for the amount of sweatshirts needed. However, the amount of money each student needs to make off of them is $95.
Answer:
Determine the range of the following graph:
12
11
O
10
9
8
7
6
5
NA
Step-by-step explanation:
(f+g)(x)
f(x)= x-3, g(x)= 2x+8