1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denpristay [2]
2 years ago
15

In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of

$5.88
Mathematics
1 answer:
forsale [732]2 years ago
5 0
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
You might be interested in
Mona drove 40 miles per hour how long will it take Mona to drive 100 miles
seraphim [82]

Answer:

2,5h

if she's driving at 40 miles per hour, that means in 2 hours she will have driven 80 miles plus 30 mins. for another 20 miles. In total - 2h 30mins.

7 0
3 years ago
1. A train at a carnival covers a distance of 4 miles in 20 minutes. How
Grace [21]
16 miles
Since it’s 4 x 4





5 0
3 years ago
Simplify. Write the expression using only positive exponents. 8x^3/2x^9
Helga [31]
4x
4 \frac{1}{ {x}^{6} }
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 0.95x 10^8 a scientific notation
andrew-mc [135]
Yes, it is a scientific notation, please mark brainliest
3 0
1 year ago
What type of angle is angle R in this figure?
scoray [572]

Answer:

Obtuse

Step-by-step explanation:

becuase its more than a 90 degree angle

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve for q. –10 + 10q = 9q
    10·2 answers
  • Find the critical value z Subscript alpha divided by 2 that corresponds to the given confidence level. 80​%
    14·1 answer
  • A linear function and an exponential function are graphed below. Find possible formulas for the functions f(t), in blue, and g(t
    5·1 answer
  • I need help on number 10 please!
    8·1 answer
  • To get the 10% discount, a shopper must spend more than $400. Use d to represent the spending (in dollars) of a shopper who gets
    10·1 answer
  • Points P and Q ∈ MN , MP = 2, QN = 5 and MN = 12. The distance from M to the midpoint of PQ is: (A) 5.5 (B) 3 (C) 4.5 (D) 6
    11·2 answers
  • At wendys, 3 baconators and 2 frosty cost $21.50. If 5 baconators and 1 frosty cost 30$, find the price of 1 baconnator and 1 fr
    10·2 answers
  • What is the difference between a histogram and a bar graph?
    8·1 answer
  • What is 18% of 65? (I will give brainliest!)
    12·2 answers
  • If f(x) = 3x - 2 then what is f(10)?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!