1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grigory [225]
3 years ago
5

Can someone help plsss asap

Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
4 0

Answer:

6/18 x 4/6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Britta brought some carrots and apples for $24.80. A carrot and apple cost $0.90 altogether. She brought more carrots than apple
irga5000 [103]
The extra cost of the apples and the carrots is 5 dollors  and 90 cent

7 0
3 years ago
The market and Stock J have the following probability distributions:
denis-greek [22]

Answer:

1) E(M) = 14*0.3 + 10*0.4 + 19*0.3 = 13.9 \%

2) E(J)= 22*0.3 + 4*0.4 + 12*0.3 = 11.8 \%

3) E(M^2) = 14^2*0.3 + 10^2*0.4 + 19^2*0.3 = 207.1

And the variance would be given by:

Var (M)= E(M^2) -[E(M)]^2 = 207.1 -(13.9^2)= 13.89

And the deviation would be:

Sd(M) = \sqrt{13.89}= 3.73

4) E(J^2) = 22^2*0.3 + 4^2*0.4 + 12^2*0.3 =194.8

And the variance would be given by:

Var (J)= E(J^2) -[E(J)]^2 = 194.8 -(11.8^2)= 55.56

And the deviation would be:

Sd(M) = \sqrt{55.56}= 7.45

Step-by-step explanation:

For this case we have the following distributions given:

Probability  M   J

0.3           14%  22%

0.4           10%    4%

0.3           19%    12%

Part 1

The expected value is given by this formula:

E(X)=\sum_{i=1}^n X_i P(X_i)

And replacing we got:

E(M) = 14*0.3 + 10*0.4 + 19*0.3 = 13.9 \%

Part 2

E(J)= 22*0.3 + 4*0.4 + 12*0.3 = 11.8 \%

Part 3

We can calculate the second moment first with the following formula:

E(M^2) = 14^2*0.3 + 10^2*0.4 + 19^2*0.3 = 207.1

And the variance would be given by:

Var (M)= E(M^2) -[E(M)]^2 = 207.1 -(13.9^2)= 13.89

And the deviation would be:

Sd(M) = \sqrt{13.89}= 3.73

Part 4

We can calculate the second moment first with the following formula:

E(J^2) = 22^2*0.3 + 4^2*0.4 + 12^2*0.3 =194.8

And the variance would be given by:

Var (J)= E(J^2) -[E(J)]^2 = 194.8 -(11.8^2)= 55.56

And the deviation would be:

Sd(M) = \sqrt{55.56}= 7.45

8 0
3 years ago
Nancy had 333 dollars to spend on 9 books. After buying them she had 18 dollars. How much did each book cost ?
MissTica

Answer:

35 dollars

Step-by-step explanation:333-18=315 dollars

315/9=35 dollars for each book

7 0
3 years ago
What is x in 3.6x=1.6x+24
Ipatiy [6.2K]

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

3.6x=1.6x+24

We simplify the equation to the form, which is simple to understand

3.6x=1.6x+24

We move all terms containing x to the left and all other terms to the right.

+3.6x-1.6x=+24

We simplify left and right side of the equation.

+2x=+24

We divide both sides of the equation by 2 to get x.

x=12

7 0
3 years ago
Lucy went for a drive in her new car. She drove for 3 hours at a speed of 37.5 miles per hour. For how many miles did she drive?
zimovet [89]

Answer:

She drove a 122.5 miles

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the unit ratio. 3 medium apples have about 285 calories.
    12·1 answer
  • Leia cuts congruent triangular patches with an area of 63 square centimeters from a rectangular piece of fabric that is 27 centi
    6·1 answer
  • The number 18 is which percent of 15?
    13·1 answer
  • The value of a dirt bike decreases by 20% each year. If you purchased this dirt bike today for $500, to the nearest dollar how m
    6·2 answers
  • the sum of three positive integers is 20 if the smaller 2 integers differ by 5 ,what is the smallest possible value of the large
    11·1 answer
  • How can i find the area of square and a rectangle
    5·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • I Need Help!!! I’ll give brianliest and 20 points!!!
    14·2 answers
  • What is the equation of the line?
    6·2 answers
  • Please answer this. If I get it correct, I will mark you brainiest.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!