1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
7

Krissy makes necklaces with 3 beads and 2 red beads she has 22 blue beads and 15 red beads how many necklaces can Krissy make ho

w many beads will be left over
Mathematics
1 answer:
Yuki888 [10]3 years ago
7 0

Answer: 7 necklaces

Step-by-step explanation: So we're looking at 3blue+2red is less than or equal to the 22 blue beads and 15 red beads. The closest you could get is using 21 blue beads and 14 red beads which is 7 necklaces.

You might be interested in
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. The total bill was $63. The equation that matches this is 35x
GuDViN [60]
He worked on the car for 4 hours. 35+7+7+7+7=63.
3 0
3 years ago
Does anyone know this?
Nesterboy [21]
It's 4 units right and 3 units up :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please find the question
melisa1 [442]

Answer:

By distance formula ,

AB² = (5+1)² + (3-6)²

AB² = 36 + 9

AB = 6.71 units

6 0
3 years ago
1. Marisol is preparing a care package to send to her brother. The package will include a board game that weighs 4 pounds and se
Sladkaya [172]

The content of care package would be a board game and several snack packs.

Given is the weight of board game = 4 pounds.

The weight of one snack pack = \frac{1}{2} \;pounds = 0.5 \;pounds

The total weight would be less than 25 pounds.


Solving for part A :

Let 'x' represents the number of snack packs.

So the weight of all snack packs would be 0.5x pounds.

Now weight of care pack = weight of board game + weight of all snack packs.

weight of care pack = 4 + 0.5x

But total weight must be less than 25 pounds.

So the inequality would be: 4 + 0.5x < 25


Solving for part B :

Solving the inequality 4 + 0.5x < 25

⇒ 4 + 0.5x - 4 < 25 - 4

⇒ 0.5x < 21

⇒ x < 42


Solving for part C :

Since x < 42 and x is an integer number, so x = 41.

She can include maximum of 41 snack packs in the care package.

7 0
3 years ago
Jada has a stand in the marketplace where she sells ground cumin. Her weekly expenses are $300, and she sells her cumin at a fix
Black_prince [1.1K]

Answer:

$7.5

40 kg

Step-by-step explanation:

Expenses= $300 per week

120x= 300+600

120x=900

x= 900/120= $7.5 per kg

300/7.5= 40 kg to be sold to cover weekly expenses

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Chelsea and her friends are going to a movie. If popcorn is $3.99 and drinks are $1.75, what is the cost of two popcorns and thr
    6·2 answers
  • The speed of sound at sea level and room temperature is about 1.126 feet per second. How fast is that in miles per hour.
    8·1 answer
  • If angle X and Y are complementary angles, which of the following must be true?
    11·1 answer
  • Compute the amount of interest earned in the following simple interest problem.
    12·2 answers
  • The measure of angle X is 18 more than three times the measure of its complement. Find the measure of angle X. 
    8·1 answer
  • A source of laser light sends rays AB and AC toward two opposite walls of a hall. The light rays strike the walls at points B an
    12·2 answers
  • FACTORISE 16x^2-y^2+4yz-4z^2​
    15·1 answer
  • 3y+7&lt;2-y help doing a test rn please help fast
    15·1 answer
  • NO LINKS!!
    8·1 answer
  • Aiuda porfavor es para un examen
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!