1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
2 years ago
9

What does it mean to say that a "business" has responsibility?

Business
1 answer:
Fynjy0 [20]2 years ago
3 0

Answer:

They can operate a business however they choose, but it must be fair and right to society.

Explanation:They must keep their hours everyday, fair prices, etc

You might be interested in
Rents of $750.00 per month on each unit of a 4-plex are current. for an october 16th closing, the rent proration on the settleme
Lady bird [3.3K]

Rents of $750.00 per month on each unit of a 4-plex are current. For an October 16th closing, the rent proration on the settlement statement would be $1,548.38 Credit Buyer & Debit Seller.

-Seller must pay buyer for the days the buyer owns the property, Oct 16 - 31, 16 days. $750 x 4 /31 = $96.77 per day x 16 = $1548.38

<h3>What does it mean to prorate your rent?</h3>

The amount a landlord charges is referred to as "prorated rent" and is only applied to the days the unit is occupied when a resident occupies it for a short period of time (a month, week, day, etc.). Given that daily rates are frequently more expensive, it is based on monthly rates instead than daily rates.

You must first determine the daily rent in order to figure out how much prorated rent will be. Divide the overall rent payment by the number of days in a month to arrive at this. Then double the acquired daily rent amount by the number of days you will be occupying the property during that month.

To learn more about rent proration visit:

brainly.com/question/14087263

#SPJ4

5 0
1 year ago
Explain why America has a debt problem.
kenny6666 [7]

Answer:

That's because as a country's economy grows, the amount of revenue a government can spend to pay its debts grows as well. In addition, a larger economy generally means the country's capital markets will grow and the government can tap them to issue more debt.

Explanation:

hope it helps

7 0
2 years ago
Jennifer gets 5 utils from consuming her first slice of pizza, 4 utils from the second slice, 3 utils from the third, etc. Each
nata0808 [166]

Answer:

The maximum utility is 16 utils

Explanation:

To maximize the utility we must choose the items that gave most utils.  

Each item cost $1 and we have $4 to spend.  

1 slice of pizza: 5 utils

2 slice of pizza: 4 utils

3 slice of pizza: 3 utils

1 soda:  4 utils

2 soda:  3 utils

3 soda: 2 utils

If we display them in a decrease order and we choose  the first four rows.

1 slice of pizza: 5 utils (1 dollar)

2 slice of pizza: 4 utils  (1 dollar)

1 soda:  4 utils (1 dollar)

3 slice of pizza: 3 utils  (1 dollar)

2 soda:  3 utils

3 soda: 2 utils

Highlighted are the ones we must get to get the maximum utility.

The maximum utility is 5 utils +4 utils+4 utils+3 utils= 16 utils

6 0
2 years ago
Use the scenario to answer the question that follows.Marta and Shanika open their own computer repair shop and agree to share th
devlian [24]

Answer:

The correct answer is:  Specialization.

Explanation:

Specialization happens when a person, business or region focuses their productive efforts on a smaller subset of tasks or products to gain a competitive advantage. By specializing, a person or company often becomes better at that task or production than competitors. Usually, the choice is driven by the skills that suits the best to the people or company handling the business.

4 0
3 years ago
Consider the following costs of owning and operating a car. A ​$15,000 Fiat 500 Pop financed over 60 months at 10 percent intere
Pie

Answer:

(a) Fixed cost = Monthly payment of buying car and insurance.

Variable cost = Regular - grade gasoline cost and depreciation.

(b) $0.25

(c)  Variable cost

Explanation:

According to the scenario, computation of the given data are as follow:-

a). Fixed cost are include monthly payment of buying car and insurance and variable cost include regular - grade gasoline cost and depreciation.

b). Marginal Cost of a Mile Driven = Cost Per Gallon ÷ Mile Per Gallon + Car Cost Per Mile

= $2.50 ÷ 25 + 0.15

= $0.25

c). Whether to drive from Atlanta to Las Vegas (about 2,000 miles round trip) we will considered variable cost because its change according to the traveled distance.  

3 0
2 years ago
Other questions:
  • A recession has traditionally been defined as a period during which Group of answer choices a. nominal GDP declines for four con
    8·1 answer
  • I have to create 2 sole trader businesses:
    9·1 answer
  • Stahl Consulting started the year with total assets of $20,000 and total liabilities of $5,000. During the year, the business re
    8·1 answer
  • TRUE OR FALSE FOR BRAINLIEST ANSWER Principals are responsible for the contracts, but not the personal injury claims, created by
    8·1 answer
  • What might happen if an economy is unable to produce wanted goods and services
    6·2 answers
  • An MNC uses which international strategy for entering a foreign market by simply shipping goods produced in the company's home c
    10·1 answer
  • Directional Lock Question #2: How is liquidity related to return?*
    8·1 answer
  • ?????????????????????????
    9·1 answer
  • Jasmine is looking at career options for her future. She would like to be able to rent a house and live in a city near her famil
    7·1 answer
  • Zibb is a transnational electronics company based in Germany. It has factories in China, Mexico, and India. The company aims to
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!