1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
3 years ago
11

Write the equation of the line in slope-intercept form that goes through the points: (2,4) and (7,-1)

Mathematics
2 answers:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
8 0
Yes what the person above me said it’s probably right they sound like they know what they r doing
IgorC [24]3 years ago
7 0

Answer:

y= -x+8

Step-by-step explanation:

slope int. form: y=mx+b

first, we need to find the slope (m)

the two points are (2,4) and (7,-1).

to find the slope we do (y2-y1)/(x2-x1)

doing this we get -5/5=-1

now we can plug in point (2,4) and the slope into y=mx+b

doing this we get:

4=-1(2)+b

4=-2+b

b=8

now we have the equation:

y= -x+8

You might be interested in
2х + y = 20<br> 6x — 5y = 12<br> How do i solve this? This is Systems of equations: Substitution
RideAnS [48]
12819=
Yx ..................................
6 0
3 years ago
Write 3x + 8x3 + 15 + 4x2 in standard form
Nadusha1986 [10]

Answer:

gcdshdgkcggcucjdchgjjkdcbkbdw

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much would a 10th dog have to weight for the average weight in part (a)
andreyandreev [35.5K]

132LB

...............

8 0
4 years ago
Factor the GCF from the polynomial. 40w^11 + 16w^6
Vesnalui [34]

Answer:

8w6{5w+2}

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Danny bought 6 ounces of sunflower seeds for $2.64. How much did 1 ounce of sunflower seeds cost?
vova2212 [387]
2.64 divided by 6 equals 0.44. one ounce costs 44 cents
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I find the domain n range of this graph​
    12·1 answer
  • What is the first step in describing what figure results when given plane intersects a given three-dimensional figure?
    9·1 answer
  • Xiao's teacher asked him to rewrite the sum 60+90 as the product of the GCF of the two numbers and a sum. Xiao's wrote 3(20 + 30
    7·1 answer
  • Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    5·1 answer
  • Find the axis of symmetry and the vertex of the graph f(x)=2x-4x
    12·1 answer
  • Can someone please help me with 7-
    5·1 answer
  • What is 8 time the square root of 6
    7·1 answer
  • What is the coefficient of the c-term of the algebraic expression 14a -72r -c -34d?
    9·1 answer
  • Todd swam his race in 36.795 seconds while Markie swam his race in 39.09 seconds. What was the difference in their times?
    5·1 answer
  • Y =28547, 11504 is obese, what is the %
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!