1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
8

A gym owner has some yellow weights and some red weights. The yellow weights are 6 kilograms each, and the red weights are 8 kil

ograms each. The owner has 4 weights, and they weigh 28 kilograms in all. How many of each color weight does he have?
Mathematics
1 answer:
gogolik [260]3 years ago
6 0

Answer:

The store owner has two of each color weights

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Mario started his homework at 3:30. He finishes 25 minutes later. What time did Mario finish his homework
jenyasd209 [6]
He finishes his homework at 3:55
3 0
3 years ago
My last 2 questions so I felt generous. (Answer them for brainiest)
prohojiy [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

19. 18-4.62=13.38 to spend on the systems or 6.69 a piece

20. 45000+300m=60000

m=50

45000+300m>60000  

He needs at least 50 machines to make the 60000.

5 0
3 years ago
Each car can hold 5 students and each minibus can hold 15 students.
Ipatiy [6.2K]

Answer:

5x+15y=85

Step-by-step explanation:

X and Y are the unknown variables, just add them to 5,(cars), and 15 (minibus)

5 0
3 years ago
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS PLS
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

first one: y = x + 8

second one: y = x + 10

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line passing through the points (−3, 4)(−3, 4) and (4, −1)(4, −1)? ​−5/7 ​ ​−1 ​ 3/5 3
Naddik [55]
Slope = (y2 - y1)/(x2 - x1) = (-1 - 4)/(4 - (-3)) = -5/(4 + 3) = -5/7
6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the value of 9C6? A. 54 B. 84 C. 6480 D. 60,480
    9·1 answer
  • iIsabelle is mixing red paint with blue paint to make purple paint.she ads 3/10 of a fluid ounce of red to 11/16 fluid ounces of
    14·1 answer
  • Explain how to model the problem with algebra tiles and then write an algebraic expression that represents the situation. Amit f
    10·2 answers
  • Deena drove 585 miles in nine hours Kristen drove 605 miles in 11 hours who drove at A faster rate
    9·1 answer
  • Help looks like i forgot to read a ruler
    10·2 answers
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • • The first customer paid $12 for 14 postcards and 5 large envelopes.
    8·1 answer
  • The table of values below represents an inverse variation relationship. what is the value of x when y= "3.25"?
    8·1 answer
  • The fraction a/b is in simplest terms and equal to the following:((2020^3)-1)/((2021^3)+1) . What is a + b?
    9·1 answer
  • Which month has 31 days? <br><br> A- October<br> B- June<br> C-September
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!