1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
9

What conclusion can be based on the given statement?

Mathematics
1 answer:
ValentinkaMS [17]3 years ago
3 0

Answer:

The first option x = y

Step-by-step explanation:

If 7x = 7y, then...

7x = 7y

7x / 7 = 7y / 7

x = y

You might be interested in
Linda purchased a prepaid phone card for $30. Long distance calls cost 13 cents a minute using this card. Linda used her card on
Basile [38]

Answer:35 minutes

Step-by-step explanation:

$30.00 - $25.45= $4.55/$.13= 35 minutes

5 0
3 years ago
A box of 25 munchkins cost $5.46 what is the unit rate per munchkin
timurjin [86]

The unit rate per munchkin is $0.22.

<h3>What is Division?</h3>

Division is one of the four fundamental arithmetic operations, which tells us how the numbers are combined to form a new one.

The cost of 25 munchkins cost $5.46, therefore, the unit rate of each munchkin can be written as,

\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\text{Total cost of munchkins}}{\text{Number of munchkins}}\\\\\text{Cost of unit munchkin} = \dfrac{\$5.46}{25}=\$0.2184 \approx \$0.22

Hence, the unit rate per munchkin is $0.22.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

#SPJ1

5 0
2 years ago
Grey ran 2.4 times as many miles as Emory.If emory ran 2.08 miles, how many miles did Grey run?
Sunny_sXe [5.5K]
4.992 is the answer you want
7 0
3 years ago
What is the slope and y intercept of y=3x+4
aev [14]
The slope is 3 and y-intercept is 4
y=mx+b
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nii saved more than Yaw. He saved 17 cedis more than Yaw
kozerog [31]

Answer:

thats great =)

Step-by-step explanation: can i pls have brainliest pls im on one more

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone help and include work/reasoning too please!
    13·1 answer
  • Jenny is four years older than Miki. Five years ago Jenny was twice as old as Miki. How old are they now? Show your thinking.
    8·1 answer
  • I don't understand this kind of math and need help
    14·1 answer
  • What is 63×.04 as a decimal
    8·1 answer
  • Hannah has 3 places to hang pictures on her wall.she has 6 possible pictures all together. How many possible arrangements of pic
    11·1 answer
  • Giving twenty points! (: (10 points each!)
    10·2 answers
  • Find the perimeter and area of a triangle with the vertices and (3,0) and (6,4)
    9·1 answer
  • Senior management of a consulting services firm is concerned about a growing decline in the firm’s weekly number of billable hou
    10·1 answer
  • It said that it was wrong.
    12·2 answers
  • Which equation is a proportion?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!