1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
3 years ago
12

Help, help!!! Please:)

Mathematics
1 answer:
andrew-mc [135]3 years ago
3 0

Answer: b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If someone could help it would be greatly appreciated.
Alisiya [41]

Answer:

a) line segment

b) point

c) line

Step-by-step explanation:

A line segment is made up of 2 points.

No matter where the lines intersect (doesn't have to be perpendicular), it forms a point.

A line is straight, hence the 3 collinear points.

3 0
2 years ago
The area of a triangle whose height is 1 more than 6 times its base is 13 square feet. If the base of the triangle is x feet, wh
Orlov [11]
6x + 1 = 13

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Solve for y, z, x or t:
Rus_ich [418]

Answer:

Step-by-step explanation:

if~it ~is ~y+\frac{y}{a} =b\\then~\frac{ay+y}{a} =b\\ay+y=ab\\ y(a+1)=ab\\ y=\frac{ab}{a+1} \\

z-a=\frac{z}{b} \\z-\frac{z}{b} =a\\ \frac{bz-z}{b} =a\\bz-z=ab\\z(b-1)=ab\\z=\frac{ab}{b-1}

5 0
3 years ago
Which situations accurately describe a ratio of ? Select all that apply
Sav [38]
Where are the answer choices and the rest of the question?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Bob's can make 10 hamburgers in 3 minutes. How many
slega [8]

Answer:

3 minutes and 34 seconds

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Below is the five Number summary for a 136 hikers who recently completed the John muir trail JMT the variable is the amount of t
    14·1 answer
  • Trella alcala deposited 1,950 in a new credit union savings account on the first of the quarter the principal earns 4.25 percent
    8·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly
    10·1 answer
  • How do I solve for y: 2 + y = -7 + 2y
    8·2 answers
  • One vegetable warehouse had 210 tons of potatoes, another one has 180 tons. 90 tons of potatoes were delivered to the first and
    13·2 answers
  • How many 1/3 cup servings are in 4 cups?
    5·1 answer
  • Desiree has a box of grease pencils. 8 are green, 10 are yellow, 9 are brown, and 5 are blue. If Desiree selects a grease pencil
    12·1 answer
  • 22. A question bank has questions of Physics and
    9·1 answer
  • Factor completely:<br><br> x³ - 9x
    5·2 answers
  • (ii) Rule: To get the next term multiply the previous term by<br> First term =<br> 3
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!