1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Airida [17]
3 years ago
14

Write a trinomial expression that is equivalent to (2x+5)(3x-2)

Mathematics
1 answer:
deff fn [24]3 years ago
8 0
2x times 3x is 6x to the second
2x times -2 is -4x
5 times 3x is 15x
-2 times 5 is -10
6x to the second plus 9x minus 10
You might be interested in
Ashley digs 7 holes.She puts 2 seeds in each hole.She has 3 seeds left over.How many seeds are there in all?
Semenov [28]
17 seeds are left over because in the 7 holes she puts 2 seeds in each which if you multiply it it will equal to 14 and plus the three that she has left over and if you add 14 and 3 you get 17 seeds. hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the Distributive Property to find 2/5 × 10 2/3
Grace [21]
4.26666667. (Round it)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A helicopter hovers 500 feet above a small island. The figure shows that the angle of
Tamiku [17]

Answer:

435 ft

Step-by-step explanation:

Reference angle = <P = 49° (angle of elevation)

Opposite side = 500 ft

Adjacent side = d = ?

Apply trigonometric function, TOA.

This:

Tan P = opp/adj

Tan 49 = 500/d

d × Tan 49 = 500

d = 500/Tan 49

d = 434.643369 ≈ 435 ft (to the nearest foot)

6 0
2 years ago
Sophie is ordering a taxi from an online taxi service The taxi charges $3.50 just for the pickup and then an additional $1.25 pe
coldgirl [10]

Answer:

$8.50

And I’m sorry it looks like a number is missing from the second question

Step-by-step explanation:

3.5+(4*1.25)=8.5

5 0
2 years ago
what is the greatest number of pieces you can cut a cake into by making four straight cuts with a knife?
Tatiana [17]
You can make 8 pieces by cutting it 4 straight times
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with these questions.
    8·2 answers
  • Help.. :)
    9·2 answers
  • Use the distributive property to write the following expression without parentheses.<br> -6(3-m+n)
    6·2 answers
  • Andrea totaled the distance she ran on Monday, Tuesday, and Wednesday. Her sum is 14.225. A 2-column table with 3 rows titled To
    16·2 answers
  • Keith and Michelle went out to dinner. The total cost of the meal, including the tip, cane to $53.70. If the combined tip cane o
    10·2 answers
  • Khaleah has 35 pencils. She gave away 20% of her pencils to her friends. How
    5·1 answer
  • 5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
    7·1 answer
  • Can someone help me on this questionnnn no fake answers please!
    6·2 answers
  • Jessie hiked 5 1/2 miles on saturday, 6 3/4 miles on sunday, and 2 1/3 miles on monday. How many miles did jessie hiked altogeth
    5·1 answer
  • Find BC to the nearest tenth. will give brainilist
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!