1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
5

Which expression is equivalent?

Mathematics
1 answer:
arlik [135]3 years ago
4 0

Answer:

The first one 3^7 *1/3-4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP 7TH GRADE MATH
grigory [225]

Answer:

B. 224

Step-by-step explanation: 42/60 means that 70 % of people ride the school bus. So 70 percent of 320 is 224. Hope this helps

7 0
3 years ago
What substitution should be used to rewrite 4x12 – 5x6 – 14 = 0 as a quadratic equation? u = x2 u = x3      u = x6      u = x12
Arada [10]
Sent a picture of the solution to the problem (s).

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
To make 5 apple pies you need about 2 pounds
Margarita [4]

Answer:

8 pounds of apples.

Step-by-step explanation:

5 pies need 2 pounds of apples.

so 1 pie needs  2/5 pounds

- and 20 pies needs  20 * 2/5

= 40/5

= 8 pounds of apples.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Y-2=-3(x-7) written in standard form
uysha [10]
Y=2-3(x-7)
You just add +2 to each side and the positive and negative cancel out and it switches it over
8 0
3 years ago
A 4-quart jug of juice costs $5.60. What is the price per cup?
Vinvika [58]

Answer:

$0.35 per cup

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the unit price per quart</u>

5.60 / 4

<em>$1.40 per quart</em>

<em />

Step 2:  Find the unit price per cup

1 quart = 4 cups

1.40 quarts / 4 cups

<em>$0.35 per cup</em>

<em />

Answer:  $0.35 per cup

8 0
4 years ago
Other questions:
  • It’s says 2xy also i need help so pls help me!!*it easy ig but ifg*
    10·1 answer
  • a triangle includes one angle that measures 72 degrees. which pair could be the measures of the other two angles of the triangle
    10·1 answer
  • A candle maker plans to make 30 orange candles. She mixes wax to create a specific shade of orange. The ratio of each color in h
    9·1 answer
  • Matter is in a liquid state when its temperature is between its melting point and its boiling point. Suppose that some substance
    9·1 answer
  • Two students taking a multiple choice exam with 20 questions and four choices for each question have the same incorrect answer o
    6·1 answer
  • The intersection of two circles can be . Circle? A line segment ? Three points? An arc ?
    7·1 answer
  • I NEED ANSWERS ASAP(WORTH 20 POINTS) WILL MARK BRAINLIEST
    9·2 answers
  • Lainey puts $600 into a GIC for 5 years. The GIC pays 6.2% interest, compounded monthly. How much interest has she earned after
    8·1 answer
  • Thank you for taking the time to look at my question
    8·2 answers
  • Cho ma trận hệ số chi phí trực tiếp ( về sản phẩm trung gian )dạng giá trị của 3 ngành năm t:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!