Answer:
B. 224
Step-by-step explanation: 42/60 means that 70 % of people ride the school bus. So 70 percent of 320 is 224. Hope this helps
Sent a picture of the solution to the problem (s).
Answer:
8 pounds of apples.
Step-by-step explanation:
5 pies need 2 pounds of apples.
so 1 pie needs 2/5 pounds
- and 20 pies needs 20 * 2/5
= 40/5
= 8 pounds of apples.
Y=2-3(x-7)
You just add +2 to each side and the positive and negative cancel out and it switches it over
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup