1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
5

M (slope) = b ( y - intercept) =x - intercept =​

Mathematics
1 answer:
Soloha48 [4]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The line is parallel to the x axis, so its slope is 0

m = 0

the y intercept is -2.5

the line doesn’t intercept the x axis because is parallel to it

You might be interested in
Options are 264 414 2487 9948
Brums [2.3K]
Find total area

area=pir^2
d/2=r
12=d, 12/2=6=r

area=pi6^2=36pi, pi=3.14
area=113.04 square inches

22 per square inch

113.04 times 22=2486.88
rounded
2487 calories
7 0
3 years ago
A large room has a temperature of 70 degrees Fahrenheit. When a cup of tea is brought into the room, the tea has a temperature o
masya89 [10]

Answer:

91.3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
angle 3 and angle 4 form a linear pair. the measure of angle 3 is four more than three times the measure of angle 4. find the me
lisabon 2012 [21]
Since angles 3 and 4 form a linear pair, the sum of the measures of their angles must add up to 180. 

We can define angle 3 as x, and angle 4 as (180-x). 

x = 3 ( 180 - x ) + 4.

Solving for x, we get x=138. This is angle 3. Angle 4 is 180-138, so angle 4 is 42.
4 0
3 years ago
Fill the missing words (for marhs) please.
babymother [125]

Answer:

1. subtract 2.difference 5.greater

Step-by-step explanation:

Because

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate (cost of 1 candy bar) if it costs $2.59 for 4 candy bars.
Anuta_ua [19.1K]
So you do 2.59/4

= 0.6475
round it to 0.65
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use the quadratic formula to solve x² + 8x + 9 = 0. What are the solutions to the equ ation? Round irrational solutions to the n
    14·2 answers
  • The Quadratic Formula gives which roots for the equation 2x2 + 7x = -2?
    14·1 answer
  • To win a loto in one state, one must correctly select 7 numbers from a collection of 48 numbers (1 through 48). The order in whi
    15·1 answer
  • What is the product of −2 1/4 and −4 1/2 ?
    7·1 answer
  • Write an expression that is equal to 3x 2 1/4
    14·1 answer
  • Round 2,321.4762 to the nearest hundredth.
    9·1 answer
  • What os the answer to 14÷2.5=​
    14·2 answers
  • 2 cups, 2 plates, and a pot cost $10.20 at a yard sale. A cup costs twice as much as a plate. The pot costs $3 more than a cup.
    7·2 answers
  • I have a photo can someone solve it
    14·1 answer
  • Charlie has 12 feet of rope. He cuts it into pieces that are each of a foot long. How many pieces of rope will he have?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!