1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna35 [415]
3 years ago
8

7(2 + 5x) = 3x + 14 please help.

Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
6 0

Answer:

k

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A tutor works with a group of students. The tutor charges $40 plus $30 for each student in the group. Today the tutor has s stud
IgorLugansk [536]
40 + 30s = 220

30 for each student (s) and the one charge of 40 would get the tutor 220 dollars.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ose has 50 coins in a jar. 20% are nickels, 40% are quarters, and the rest are pennies. (6.RP.3c-Benchmark #3)
cupoosta [38]

Answer:

Part A: 40% are pennies

Part B: NIckels 10, Quarters 20, Pennis 20

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the function f(x) = −2x + 8, find x if f(x) = 14 ...?
Over [174]
14 = - 2x + 8
2x = - 6
x = - 3
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is brainly working for anyone right now
Tom [10]

Answer:

no i cant see the answers haha

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jaelynn has 30 times as many stickers as her brother. Her brother has 8 stickers. How many stickers does Jaelynn have?
Dennis_Churaev [7]
30 x 8 = 240 so Jaelynn has 240 stickers :) hope I helped!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the sum of 1 minus 7\12
    11·2 answers
  • Please help with my question it is the millers shower uses 25 gallons of water for a 10 min shower. Now how many gallons of wate
    9·1 answer
  • Bill and Lisa are surveying their classmates about their summer reading. Their questions are given below:
    9·2 answers
  • Which equation has the solutions X=1 +-SQRT 5?
    14·2 answers
  • How do you turn 21\28 in to 75 \100
    6·1 answer
  • Please explain this question in some simple language.<br><br>no spam answers please.​
    8·1 answer
  • What is 479 estimated by 89
    9·1 answer
  • Solve for x. Do not type degree symbol or any spaces<br> in your answer.<br> 85<br> 40°<br> X
    14·1 answer
  • A 7-pound bag of cat food costs $13.93. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Florida had a sales rate of 6 percent, and Gainesville has a sales tax of 1 percent. What is the total of the state sales tax an
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!