Eliminate the parameter t:t=y/2
x=y^2/2+3
Answer:
D. $5.37
Step-by-step explanation:
We need to figure out how much grapes cost per pound
Change the mixed number to an improper fraction
7 1/5 = (5*7+1) /5 = 36/5
$12.89 / 36/5
Copy dot flip
12.89 * 5/36 = 1.79 per lb
If we are purchasing 3 pounds, we will multiply by 3
3 lbs * $1.79 / lb = $5.37
Using row 4:
<span>coefficients are: 1, 4, 6, 4, 1 </span>
<span>a^4 + a^3b + a^2b^2 + ab^3 + b^4 </span>
<span>Now adding the coefficients: </span>
<span>1a^4 + 4a^3b + 6a^2b^2 + 4ab^3 + 1b^4 </span>
<span>Substitute a and b: </span>
<span>a = 4x </span>
<span>
b = -3y </span>
<span>1(4x)^4 + 4(4x)^3(-3y) + 6(4x)^2(-3y)^2 + 4(4x)(-3y)^3 + 1(-3y)^4 </span>
<span>Now simplify the above: </span>
<span>256x^4 - 768x^3y + 864x^2y^2 - 432xy^3 + 81y^4 </span>
Answer:4/15
Step-by-step explanation:
Change the whole number into a fraction and divide both and you get 4/15 or get photomath with math problems works perfectly