1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
2 years ago
10

Jake bought four peaches. The first two peaches weigh 2/6 of a pound, what could the third and fourth peach weigh in 1/6 of a po

und?
Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]2 years ago
7 0
3rd and 4th peach weigh 2/6 each
You might be interested in
I need help with this problem.
liberstina [14]
4050 divided by 3 = 1350
There is 4050 people in an arena and there is 3 sections of seats. How many people are in one section of seats?
6 0
3 years ago
Keep y’all help since the tutors toooo busyyyy
astra-53 [7]
The answer to your question is C
7 0
3 years ago
Natasha bought a tennis racket that was marked down by 20%. If the racket was originally priced at $125, how much did Natasha pa
saveliy_v [14]

Answer:

A. 100$

Step-by-step explanation:

take 125 and multiply it to .20 (this is 20% in decimal form) this gives you 25. you know subtract 25 from 125 which gives you 100.

8 0
3 years ago
Sara, Bridget & Gordon share some money in the ratio 3 : 5:5.
stellarik [79]

Answer:

let x be the total money so,

3x+5x=32

x=32/8=4

so bridget got,

5×4=£ 20

hope it helps you

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Consider this argument: LOGIC BASED, NOT PERSONAL EXPERIENCE
ikadub [295]

Answer:invalid

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me this is the last one I need to do but I'm struggling
    7·1 answer
  • Bananas cost $0.54 per pound and grapes cost $1.28 per pound. Leanne bought 2.6 pounds of bananas and 3.1 pounds of grapes. How
    11·1 answer
  • Write 43 3/4 as decimal
    11·2 answers
  • The owner of a rental company rents bicycles and tricycles and keeps inventory by counting seats and wheels. One day, he counts
    9·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • HELP ASAP I WILL GIVW YOU BRAINLIEST!!!!!!
    11·2 answers
  • You roll a 6-sided number cube (dice) 75 times. You rolled a one 13 times, a two
    12·1 answer
  • What is the solution to the inequality 1/5x-4<-2/5x​
    15·2 answers
  • Write a simplified expression for the perimeter of the triangle.
    8·1 answer
  • Find the x- and y-intercept of the parabola y = x² + 4x + 2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!