1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
9

Diego is making a trail mix for him and his friends to take with them on a hike next week he mixes 4 2/6 pounds of nuts, 3 3/6 p

ounds of raisins, and 2 3/6 pounds of chocolate chips. How many 1/3 pound bags of trail mix can he make?
A.10
B.11
C.12
D.30
E.31

Worth 20 points!!!​
Mathematics
1 answer:
Sav [38]3 years ago
5 0

Answer:

31 bags

Step-by-step explanation:

Lets see the total number of pounds he mixed with nuts, peanuts, and chocolate chips.

There is a total of 10 and 1/3 pounds in total. To see how many 1/3rd bag he can have, we have to divide the total by 1/3. So we have:

So, there can be 31 bags

You might be interested in
If you drive 300 miles and do 70 per hour how much minutes does it take​
dangina [55]

Answer: well I'm sorry I can't help that much but 300÷70(per hour)=4.28571428571 (Yes I did the math in my head) but it would be an estimate of 4 or 5 minutes. If I helped that's the least I can do. Your welcome! Anytime!!

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ASAP!! ILL MARK BRIANLIEST AND GIVE EXTRA POINTS
lara [203]

Q1

Answer:

x \leqslant  \frac{5}{3}

Step-by-step explanation:

3x \leqslant 5 \\ 3x \div 3 \leqslant 5 \div 3\\ x \leqslant  \frac{5}{3}

explanation for second step:

you divide each side by 3 to get rid of the '3' in '3x'

6 0
3 years ago
Math help please 24 points
DanielleElmas [232]

That is the Distributive property of equality

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(BRAINLIEST) Choose 1 from the following Unit 8 sub-topics and expound: (need 5-6 sentences just on ONE of these topics)
Vladimir79 [104]

Answer:n

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the unit rate of $4 and 8 pounds
Stolb23 [73]

Answer:

32

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Write and solve a proportion to answer the question. 36 is 0.9% of what number w? =0.9100
    6·1 answer
  • HELP ME PLEASE, ILL GIVE BRAINLIEST TO YOU Each year, the Department of Water Works measures the chloride concentration level in
    7·2 answers
  • 0.0985 rounded to the nearest tenth<br><br> Need fast answersss!!
    10·1 answer
  • Lara wants to inscribe a square in a circle using only a compass and straightedge. She will first construct a circle and locate
    14·1 answer
  • Find the product of (x + 5)(x − 5).
    5·1 answer
  • Find the vertex, zero(s), and y-intercept of the graph of y = 2x2 + 8x – 90. A. Vertex: (–2,–98); zeros: (–5,0), (9,0) y-interce
    7·1 answer
  • Nathan buys coffee and hot chocolate for his co-workers. Each cup of coffee costs $1.55 and each cup of hot chocolate costs $1.0
    9·1 answer
  • 10
    10·1 answer
  • A solution of phosphoric acid has a boiling point of degrees Celsius. What is the boiling point of the solution in degrees Fahre
    12·2 answers
  • WHAT IS this in simplify form 4x-5.2y+6y+7.9x-8x<br><br><br><br> help me
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!