1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
10

Why is math good for me?

Mathematics
2 answers:
Sidana [21]3 years ago
7 0

Answer:

the only math that is good for you is k-6 everything else unless you want to be a mathematician is useless.

masha68 [24]3 years ago
6 0
Sike I lied your pancakes are dried Respectfully
You might be interested in
Eric has 12 trophies in his room 9 of them are for football what percentage of the total number of sports trophies are his footb
olya-2409 [2.1K]

Answer:

75%

Step-by-step explanation:

9 ÷ 12 = 0.75 = 75%

7 0
3 years ago
Right in equation that shows the relationship between time and distance use your equation to find out how long it would take in
Naddika [18.5K]
This couldn't be answered!
4 0
3 years ago
Find the angle in degrees
BlackZzzverrR [31]

Answer:

90 degrees

Step-by-step explanation:

its a 45-45-90 triangle

3 0
2 years ago
I need help with this question
ahrayia [7]

Answer:

l:6   w:9

Step-by-step explanation:

<u>        54        </u>

 1          54

 2         27

 3          18

 6          9

8 0
2 years ago
How to solve letters and numbers in a box
olga_2 [115]
It depends on what its asking for and what dimension it is. If its 2D, the area is lengthXwidth, and perimeter you would add all the side lengths. If its 3D, volume is lengthXwidthXheigth.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The yogurt shop wants to mix two toppings together to create a new topping that will sell for $6 per pound. The caramel crunch c
    11·1 answer
  • D is reflection over y axis
    13·2 answers
  • MATH PLEASE HELP 15PTS!!!
    6·1 answer
  • The sum of 12 and twice a number
    10·2 answers
  • Can someone answer my question plz it's in the picture and will give u 25 extra points and your answer as the best so someone pl
    12·2 answers
  • Find the distance between the points (3,-5)<br> and<br> (3,-2).
    15·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • (x-4)/3 ≤ 5<br> x ≤ ?<br> HELP ME PLEASE
    10·1 answer
  • HELP PLEASE! What is the area of a cube with 5 inches height?
    6·2 answers
  • Scientists are sending a rover to the moon. Their plan is to study a rectangular area of the moon by placing a grid over the map
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!