1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
2 years ago
12

Write the slope-intercept form of the equation given.

Mathematics
1 answer:
igomit [66]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y = -3x - 7

y = -3x - 7

y = -3x - 7

You might be interested in
What is the solution set of the equation x^2 - 7x - 18 = 0
photoshop1234 [79]
(x-9)(x+2)=0
x=9 or x=-2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much is 7 inches subtracted by 2/8
lbvjy [14]
That would be 6 and 6/8 inches
4 0
2 years ago
Rhombus ABCD with vertices A(2, 6), B(6, 7),<br> C(5, 3), and D(1, 2): 180°
Korvikt [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Rule for the rotation of a point 180° about the origin is,

(x, y) → (-x, -y)

Therefore, images of the points after the rotation of 180° will be,

A(2, 6) → A'(-2, -6)

B(6, 7) → B'(-6, -7)

C(5, 3) → C'(-5, -3)

D(1, 2) → D'(-1, -2)

Now we can plot these points on the graph as attached.

6 0
3 years ago
Select the correct answer.
V125BC [204]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

any set times the radius will give you the answer

3 0
3 years ago
A arithmetic sequence has a common ??????
klasskru [66]
Difference
1 2 3 4 5 ... n
difference is 1
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Slope-10 pass through (2,-5)
    9·1 answer
  • Confirm that f and g are inverses by showing that f(g(x)) = x and g(f(x)) = x.
    7·1 answer
  • Evan’s family drove to a theme park for vacation. They drove the same speed throughout the trip. The first day, they drove 300 m
    9·2 answers
  • Type in the number that will complete the sentence.
    7·2 answers
  • Which of the following is the factored form of the quadratic *
    7·1 answer
  • Peter is a beekeeper who sells jars of honey and combs at the market. For each 10 jars of honey that he takes to the market carr
    14·1 answer
  • Find the measure of&lt;1
    11·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Helppppp me pleaseeee !
    14·2 answers
  • in one hour, the human body processes about 11.5% of the caffeine in the blood. if your teacher drank a cup of coffee with 175 m
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!