1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitriy789 [7]
3 years ago
12

Cody increased the amount of money he saves each week from $40 to $75. By what percentage did Cody increase the amount of money

he saves?
Mathematics
2 answers:
Bas_tet [7]3 years ago
7 0

how did that stup di boy friend beat me in week 6Step-by-step explanation:

nadezda [96]3 years ago
7 0

Answer:

14%

Step-by-step explanation:

I cheated

You might be interested in
A couple ordered 3 appetizers and desserts, what is the probability that they might set pastries, and the Shrimp Scampi?​
Solnce55 [7]
1/6 due to 3 appitiezers and 3 desserts 1/6
3 0
3 years ago
Find the pattern in the Fibonacci sequence and identify the next two terms.
klasskru [66]

For the Fibonacci sequence you add the two previous numbers. You always start with 0, 1 and you add 0 and 1 which makes 1 then 1 + 1 makes two and so on. The next number in the sequence would be 34 + 55, meaning 89, and after that would be 55 + 89, or 144.

5 0
3 years ago
What is 56% written as a ratio A)56 to 1
stellarik [79]
It c) because it 56 out of 100
5 0
3 years ago
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression. 7x^2+3-5(x^2-4) edguneity
Law Incorporation [45]

Answer:

2x^2+23.

Step-by-step explanation:

Combine like terms.

This expression simplified is 2x^2+23.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Ten children equally share 60 almonds. How many almonds will 5 children get?
    12·1 answer
  • I'm super confused on parts g and h because no formula is given, just the limit values. These are the values:
    11·1 answer
  • What is the solution to the system of equations represented by these two lines?
    9·1 answer
  • Maria’s math test had 25 questions. She got 84% correct. How many problems did she get wrong
    7·2 answers
  • Simon used 3 pears and 9 apples to make a fruit salad. What was the ratio of the number of pears to the number of apples in the
    8·1 answer
  • Use compatible numbers to estimate the quotient. 635÷9
    11·1 answer
  • each and every day a local grocery store sells 2 pounds of banana for $1.00. can the cost of 2 pounds of banana be represented a
    12·1 answer
  • Help me please, needed asap ​
    10·1 answer
  • Inverse proportion
    14·2 answers
  • Which value for x makes the open sentence true? 5⋅x+1=1+x2 5 4 3 2
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!