You would start out with multiplying giving you 5(x+6). then you would have a product of 5x+30. hoped this helped!
Step-by-step explanation:
hope this will help you......
Answer:1.41666666667 or to simplify, 1.416 but the 6 is repeating so draw a bar over the 6.
Step-by-step explanation:
<h3> </h3>
The function of x is equal to 7 dollars times the number of hours the cashier works. This function would look something like this:
F(x) = 7x
Hope this helps! :)
Answer:
44kg of cereal, 16kg of nuts
Step-by-step explanation:
Step 1. We work out how much the party mix would cost if all of it was nuts.
$2.50 x 60kg = $150
Step 2. We work out how much we want the party mix to cost if it had the correct ratio of nuts and cereal.
$1.40 x 60kg = $84
Step 3. We work out the difference between the two above numbers.
$150 - $84 =$66
Step 4. We work out the difference between the nut mix and the cereal mix.
$2.50 - $1 = $1.50
Step 5. We divide the answer to step 3 ($66) by the difference between the nut mix and cereal mix.
$66 ÷ $1.50 = 44
Step 6. The answer to step 5 is the mass of the cereal mix. We then minus 44kg from the total mix mass of 60kg to get the mass of the nut mix.
60kg - 44kg = 16kg
Step 7. We double check.
44kg of cereal = $44 16kg of nuts = $40 $44 + $40 = $84
$84 ÷ 60kg = $1.4 per kg
Hope this helped!
Bluey :)