1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
2 years ago
14

Trigonometry please please please please help

Mathematics
1 answer:
ANEK [815]2 years ago
6 0

Answer:

104

Step-by-step explanation:

you have to add both numbers up

You might be interested in
5 times the sum of x and 6
Rina8888 [55]
You would start out with multiplying giving you 5(x+6). then you would have a product of 5x+30. hoped this helped!
7 0
3 years ago
How do i solve this system. <br> x = 2/3<br><br> y= x^2+20
pychu [463]

Step-by-step explanation:

hope this will help you......

4 0
2 years ago
My snack time calls for 1/2 cup raisins,2/3 cup of nuts and 1/4 cup of chocolate chips what is the combined total
Pavel [41]

Answer:1.41666666667 or to simplify, 1.416 but the 6 is repeating so draw a bar over the 6.

Step-by-step explanation:

<h3>  </h3>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cashier earns $7 an hour. If x is the number of hours worked, which function represents the cashier’s earnings?
kaheart [24]
The function of x is equal to 7 dollars times the number of hours the cashier works.  This function would look something like this:

F(x) = 7x

Hope this helps! :)


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A party mix is made by adding nuts that sell for $2.50 per kg to a cereal mixture that sells for $1 per kg. How much of each sho
Sergio039 [100]

Answer:

44kg of cereal, 16kg of nuts

Step-by-step explanation:

Step 1. We work out how much the party mix would cost if all of it was nuts.

$2.50 x 60kg = $150

Step 2. We work out how much we want the party mix to cost if it had the correct ratio of nuts and cereal.

$1.40 x 60kg = $84

Step 3. We work out the difference between the two above numbers.

$150 - $84 =$66

Step 4. We work out the difference between the nut mix and the cereal mix.

$2.50 - $1 = $1.50

Step 5. We divide the answer to step 3 ($66) by the difference between the nut mix and cereal mix.

$66 ÷ $1.50 = 44

Step 6. The answer to step 5 is the mass of the cereal mix. We then minus 44kg from the total mix mass of 60kg to get the mass of the nut mix.

60kg - 44kg = 16kg

Step 7. We double check.

44kg of cereal = $44          16kg of nuts = $40           $44 + $40 = $84    

$84 ÷ 60kg = $1.4 per kg

Hope this helped!

Bluey :)

8 0
3 years ago
Other questions:
  • When a scatterplot is created from a table of values, which statement is correct
    8·2 answers
  • Can someone tell me if I got this right!! Which of the following units is commensurable with miles? 1. Kilograms 2. Grams 3. Gal
    7·1 answer
  • How to write 21,400 in word form
    5·2 answers
  • Find the value of n such that x2-10x+n is a perfect square trinomial.
    8·2 answers
  • Do any three points not on the same line always, sometimes, or never determine a plane? Explain
    7·1 answer
  • Find the area of the rectangle shown below
    10·2 answers
  • What is 5 7/20 written as a decimal?
    5·2 answers
  • Sofie wrote an odd number on her paper what is a number sofie did not do
    10·2 answers
  • What is the slope in the equation y = 2/5x - 6?
    11·2 answers
  • The method of least squares of residuals is commonly used to get the best fit with linear regression. The reason why the absolut
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!