1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
11

Which tiles should be added to the model below to make zero?​

Mathematics
1 answer:
Blizzard [7]3 years ago
7 0

Answer:

6 positive tiles

Step-by-step explanation:

6-6 is zero

You might be interested in
Por término de temporada varias tiendas liquidan pantalones. Su precio de temporada era de $6. 990. Si quiero comprar tres panta
nlexa [21]

La tienda que ofrezca la mejor oferta por tres pantalones será aquella que tenga el mayor descuento de liquidación posible.

<h3>Análisis contextual de una pregunta incompleta</h3>

En este problema no es posible determinar cuántas tiendas existen ni los descuentos de liquidación (x) correspondientes a cada uno y que todas las tiendas venden los pantalones al mismo precio de temporada (C).

Las condiciones <em>matemáticas</em> de cada variable es:

C = 6990  (1)

x \in [0, 1)   (2)

n = 3   (3)

La fórmula matemática para el precio final (C'), en pesos, es la siguiente:

C' = 3\cdot (6990)\cdot (1-x)   (4)

Consideremos el caso de N tiendas, cada una con un descuento de liquidación por cada pantalón y que ese descuento es aplicable a la compra de tres pantalones, entonces la tienda que ofrezca la mejor oferta por tres pantalones será aquella que tenga el mayor descuento de liquidación posible. \blacksquare

Para aprender más sobre precios, invitamos cordialmente a ver esta pregunta verificada: brainly.com/question/26364348

3 0
2 years ago
Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of cola. How much do 2 packs of cola cost?
TiliK225 [7]

Answer:

2 pack of cola would cost $5.

Step-by-step explanation:

the reason for this being is that

4 packs of cola = $10

2 is half of 4

5 is half of 10

$5<====

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
At a bakery bakers can bake 24 batches of muffins in 3 hours. What is the unit rate for this situation?
11Alexandr11 [23.1K]
8 muffins per hour (8 muffins/1 hour)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The libary is 0.9 miles from the school. The museum is 0.6 times as far from school as the libary. How far is the museum from th
PSYCHO15rus [73]
I’m guessing the answer is 0.54 cause if u multiple 0.9 and 0.6 you will get 0.54
7 0
3 years ago
7th Grade Math... Please help me ASAP
abruzzese [7]

Answer:

Bottom left

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Use properties of real numbers to rewrite the expression. (3/5)(5/3)
    8·1 answer
  • Which equation is equivalent to sqrt x +11=15
    8·1 answer
  • M−4=2m what's the value of m
    15·2 answers
  • Determine the following<br>quadratic equations have real<br>roots<br><br>1) 3x² - √2x-√3​
    14·1 answer
  • Question 3
    15·1 answer
  • What are the zeros of the quadratic function <br> y = 6x2 + 3x - 45
    11·2 answers
  • Write an expression showing the sum of 8 and a number f.<br> Show Your Work
    11·1 answer
  • A chocolate chip cookies recipe calls for 4 and 1/4 cups of chocolate chips to make 10 dozen cookies Based on this recipe, how m
    9·2 answers
  • Given the equation y = 4 + 2x find the values for y given the value x
    8·1 answer
  • I need help pls this test is really hard
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!