1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gwar [14]
3 years ago
7

A study shows that 70 out of 200 college students read the newspaper. Marysville College has 12,600 students.

Mathematics
2 answers:
Gnoma [55]3 years ago
8 0
4,410 is the answer I believe
Lubov Fominskaja [6]3 years ago
5 0
Your answer would be 4,410
You might be interested in
Graph y=2x+1 on a number line<br> Will give brainliest if right.
sdas [7]
This is the awnser too this one

8 0
3 years ago
PLEASE HURRY!!!
Oduvanchick [21]

Answer: OPTION B.

Step-by-step explanation:

You need to analize the information given in order to solve this exercise.

According to the explained in the exercise, the graph shows Eli's distance (in miles) away from his house as a function of time (in minutes).

Then, based on that you can determine that he started his trip from the point (0,0) (Notice that the time and the distance are zero)

Observe in the graph that he arrived  to the library (which is 4 miles away from his house) after 30 minutes.

Then, he stayed at the library. You know this because it is represented with an horizontal line.

Now you can identify in the graph that, from the point (120,4) ,in which the time in minutes is t=120, Eli began his trip from the library to his house.

Therefore, based on the above, you can determine that, when the time is equal to 120 minutes, Eli  rode his bicycle home from the library.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
All but one of the following cannot be used internationally​
Karolina [17]

Answer:

<h2>I think national flag cannot be used internationally</h2>

Step-by-step explanation:

<h2>hope it helps you</h2>
4 0
3 years ago
How many real solution does the equation b^2+8b-3=0 have?
Bumek [7]
Two.

b1 = - 4 + sqrt(19), b2 = - 4 - sqrt(19)
3 0
3 years ago
Which equation demonstrates the multiplicative identity property
nignag [31]

<em>Equation b) (-3 + 5i) (1) = -3 + 5i  demonstrates the multiplicative identity property </em>

<h3>Further explanation</h3>

There are several properties in integer multiplication operations

  • 1. closed property

Multiplication between integers will produce integers too

  • 2. commutative property

a x b = b x a

  • 3. associative property

ax (bxc) = (axb) xc

  • 4. identity

ax1 = 1 x a = a

  • 5. distributive  property

* addition

ax (b + c) = axb + axc

* substraction

ax (b-c) = axb - axc

The Multiplicative Identity is <u><em>1 </em></u>

<u><em>The multiplicative identity property states that any number multiplied by 1 will produce an original number. </em></u>

We complete the answer choices available from the problem above:

a) (- 3 + 5i) + 0 = -3 + 5i

O is an identity in the sum operation, the statement is false

b) (-3 + 5i) (1) = -3 + 5i

1 is a Multiplicative Identity of multiplication, so the statement is true

c) (-3 + 5i) (-3 + 5i) = -16-30i

d) (-3 + 5i) (-3 + 5i) = 16 + 30i

choice c and is a multiplication factor, so the statement is false

<h3>Learn more </h3>

the substitution method

brainly.com/question/11705106

brainly.com/question/7162056

The work of a student to solve a set of equations

brainly.com/question/10589573

Keywords: Multiplicative Identity property, integers

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Use P = 2(l + w) to find the perimeter (P) of a rectangle where l = 7 ang W = 4
    7·1 answer
  • A rectangle or patio has a length of 12 1/2 feet and an area of 103 1/8 feet. What is the width of the patio?
    15·1 answer
  • A garden area is 30 ft long and 20 ft wide. A path of uniform width is set inside the edge. If the remaining garden is 400ft^2,
    11·1 answer
  • Last night, the temperature fell from 0°F to -13 in 4 hours. What was the average temperature change per hour?
    5·2 answers
  • Helpp il mark u as Brainlist​
    14·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $23.97. What is the unit price of the pairs of gloves? ​
    11·2 answers
  • Can someone please help
    11·1 answer
  • I have 1 hour to do this. please help me :). 20pts!!!
    14·1 answer
  • A high school student working part-time as a cook had a gross income of
    13·1 answer
  • How many 3 letter "words" can be formed from the standard 26 letter alphabet, if the first letter must be a vowel (A, E, I, O, o
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!