1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
2 years ago
15

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

You might be interested in
{y-x=4
allochka39001 [22]

Answer:

Infinitely many solutions.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statement best describes her claim?
Norma-Jean [14]

Answer:

B: She is incorrect because the segments do not have the same length.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Bantu jawab ya guy's ​
AlekseyPX
Hey, i dont know what bantu jawab ya guys mean
6 0
2 years ago
5-6n=2n+5 <br>Solve for n
olganol [36]
<span>5-6n=2n+5 , 5 cancels out
-6n -2n = 0
-8n = 0
   n =0</span>
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need it now please help
gulaghasi [49]
B. A smaller percentage of second-lunch students (38%) eat outside.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • From 248 workers to 200 workers
    12·2 answers
  • Select all the equations where a=8 is a solution
    15·2 answers
  • Starting at home, Emily traveled uphill to the hardware store for 60 minutes at just 6 mph. She then traveled back home along th
    12·2 answers
  • Let × represent th he number of television show episodes that are taped in a season. Write an expression for the number of episo
    14·1 answer
  • Can someone help pleassssssseeeeee!!!!!!!!!????????? ILL MARK BRAINLIEST!!!!
    12·1 answer
  • Mr Elvis divided his money into the ratio 2 to 6 between Derek and Shan Eric of the smaller amount of 420. how much did Shan rec
    9·1 answer
  • Solve for x, x-6≤3 simplify
    12·2 answers
  • i need the answer and explanation for this problem Samuel buys 7 pounds of apples for $8.75. Use a unit rate to find how much 3
    15·2 answers
  • A water tank initially contained 122 liters of water. It is then filled with more water, at
    15·1 answer
  • Select all of the right triangles.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!