1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
15

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

You might be interested in
A sphere has a volume of 900 cubic inches. Find its surface area to the nearest whole number. I know how to solve it, but I can'
Murrr4er [49]
The volume of the sphere is calculated through the equation, 
                           V = 4πr³/3
Substituting, 
                              900 in³ = 4πr³/3       ;   r = 5.99 in

Then, solve for the surface area of the sphere by the equation, SA = 4πr²
                                   SA = 4π(5.99 in)² = 450.80 in²
Thus, in the nearest whole number, SA was calculated to be nearly 451 in².
4 0
3 years ago
Need geometric helpppppppppppppppppppp
bonufazy [111]

Answer:

i believe it -140

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
–4.36 − 1.6g + 7.4 = 0.3g + 6.46
Art [367]

Answer:

g = 10.82

_______ or 5.694736842105263

-1.9

Step-by-step explanation:

- 1.6g - 0.3g = 6.46 + 4.36

-1.9g = 10.82

g = 10.82

_____

-1.9

5 0
3 years ago
3. You want to leave a tip for a meal that
Rasek [7]

Answer:

17%

Step-by-step explanation:

3/17.95 = 0.167

0.167 × 100 = 16.7 *rounding to 17

12.95 × 0.17 = 3.0515

5 0
4 years ago
A charity fundraiser charges 102 dollars per plate. If there are 85 guests at the fundraiser , how much money did they earn​
Naddik [55]

Answer:

8,670

Step-by-step explanation:

because if 102 dollars per plate you take 102x85 = 8,670

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME FOR EXTRA POINTS AND BRAINLIEST ANWSER
    11·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!
    13·2 answers
  • Simplify 9 + 7 + n.<br><br> n + 17<br> n + 16<br> 16n
    5·2 answers
  • PLEASE HELP !!!! On the grid provided, draw a nonsymmetric four sided figure in Quadrant II labeled ABCD. The vertices on the fi
    9·1 answer
  • Someone please help me
    15·1 answer
  • A circle has an area of 49•3.14 square units. What is the diameter of the circle?
    10·1 answer
  • Round your answers to the nearest unit or degree.
    10·1 answer
  • research to find foods that are made using microorganisms. Choose one such food. Write a paragraph explaining how microorganisms
    7·1 answer
  • James used 42% of the money on a gift card to purchase groceries. If he spent $67.20 on groceries, how much was on the gift card
    9·1 answer
  • Pllzzzzzzz help now it’s due today
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!