1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
2 years ago
15

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

You might be interested in
An airliner leaves an airport going due east, flying at 350 miles per hour. Another airplane leaves the same airport at the same
satela [25.4K]
It would be at 3 hours
8 0
3 years ago
Carle scored 24 fewer points than Marcella in their last game. Let m represent the number of points that Marcella scored,
Maslowich

Answer: b

Step-by-step explanation:d

6 0
2 years ago
What is m∠CDJ ? Enter your answer in the box. ° Line A K and line M J intersect at a right angle at point D. Line L C also passe
Wittaler [7]
I think the answer is 34 tell me if i'm wrong I would love to see my mistakes hope this help plz leave a brainist

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine whether each of the following sequences are arithmetic, geometric or neither. If arithmetic, state the common differen
PilotLPTM [1.2K]

\qquad\qquad\huge\underline{{\sf Answer}}

\textbf{Let's see if the sequence is Arithmetic or Geometric :}

\textsf{If the ratio between successive terms is } \textsf{equal then, the terms are in GP}

  • \sf{ \dfrac{12}{-4} = -3}

  • \sf{ \dfrac{-36}{12} = -3}

\textsf{Since the common ratio is same, } \textsf{we can infer that it's a geometric progression} \textsf{with common ratio of -3}

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help with this ..............
seropon [69]

Answer:

the answer is D. 5.6

Step-by-step explanation:

EVERYONE LISTEN!!!! PLEASE COPY THIS MESSAGE AND RESEND!!!!

If you know youdeservetodie (that is his brainly username) then report him please, he is sending hurtful comments and threatening my friends. Please all I need you to do is get this message out there, copy this message and tell everyone you know, This bully needs to be stopped!!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Shana bought sodas and popcorn for the movies. Sodas cost $3 each and popcorn cost $4 per bag. Shana bought 7 things from the co
    6·1 answer
  • Plz help :)))))))))))
    10·1 answer
  • Solve 41x-17y=99 17x-41y=75​
    11·2 answers
  • Find slope intercept form of 5x+8y=120 passing through (4,5)
    9·1 answer
  • Hans is using frequent flier miles to fly to a location 750 miles away, but the airline he is using still charges $20.19 for fee
    10·1 answer
  • PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA POINTS*.. <br> IM GIVING 40 POINTS !! DONT SKIP :((.
    15·1 answer
  • Sally gave 2 cookies to Fred
    14·1 answer
  • 4<br> The formula for the volume of a sphere is<br> V= 3 #rº. What is the formula solved for r?
    6·1 answer
  • Which best describes the association between variables x and y
    7·1 answer
  • There are 221 students on a field trip.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!