Answer:
Answer explained below
Explanation:
(1)
IS Model:
Y = C + I + G + X - M
Y = 100 + 0.5Y + 100 - 20r [G = X = M = 0]
(1 - 0.5)Y = 200 - 20r
0.5Y = 200 - 20r
Y = 400 - 40r ......(1) [IS Equation]
LM Model:
Money demand (Speculative + Transactions demand) = Money supply
100 - 10r + 0.1Y = 80
0.1Y = 10r - 20
Y = 100r - 200 .....(2) [LM Equation]
(2) When IS & LM intersect, from part (1):
400 - 40r = 100r - 200
140r = 600
r = 4.29
Y = 100r - 200 = (100 x 4.29) - 200 = 429 - 200 = 229
(3)
There will be four regions as explained below:
In region I, there is excess supply in both goods and money market, which puts downward pressure on both interest rate and output.
In region II, there is excess demand in goods market, but excess supply in money market, which puts upward pressure on output & downward pressure on interest rate.
In region III, there is excess demand in both goods and money market, which puts upward pressure on both interest rate and output.
In region IV, there is excess supply in goods market, but excess demand in money market, which puts downward pressure on output & upward pressure on interest rate.
Answer:
d. debit Retained Earnings, $3,000; credit Dividends, $3,000.
Explanation:
The journal entry to close the dividend account should be
Retained earnings Dr $3,000
To Dividend $3,000
(being the closing of the dividend account is recorded)
here the retained earning is debited as it decreased the stockholder equity and dividend is credited as it is closed
Answer:
The answer is: The variable maintenance cost is $0.21 per machine hour
Explanation:
To find the variable maintenance cost per machine hour we must divide the total amount spent in maintenance costs by the total amount of production hours.
Since both production hours and maintenance cost vary so much, we must high-low method:
variable maintenance cost = (highest maintenance cost - lowest maintenance cost) / (highest machine hours - lowest machine hours) =
= ($10,500 - $8,600) / (23,000 - 14,000) = $0.21 per machine hour
Answer:
The total amount of cash expected to be received from customers in September is: B. $ 108,000
Explanation:
The total amount of cash expected to be received from customers in September include the following :
- <em>Cash Sales in the month of September - 25 %</em>
- <em>Cash Receipts from Accounts for August Sales - 75 %</em>
<u>The Calculation of cash expected to be received from customers in September is as follows :</u>
Cash Sales - September = 120,000 × 25% = 30,000
Credit Sales - August = 104,000 × 75% = 78,000
Total = 108,000
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit