1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
15

Why do you think the 4 components of media measurement are important?

Business
1 answer:
Blizzard [7]3 years ago
3 0

Answer:

audience, impression, frequency, and cost per thousand (CPM) 3.

Reach””The number or percent of different homes or persons exposed at least once to an advertising schedule in one or more media vehicles over a given period of time.

Frequency””The average number of times that the household or person is exposed to a media vehicle, schedule or campaign over a given time period.

You might be interested in
Assume that we have the following data:
tankabanditka [31]

Answer:

Answer explained below

Explanation:

(1)

IS Model:

Y = C + I + G + X - M

Y = 100 + 0.5Y + 100 - 20r [G = X = M = 0]

(1 - 0.5)Y = 200 - 20r

0.5Y = 200 - 20r

Y = 400 - 40r ......(1) [IS Equation]

LM Model:

Money demand (Speculative + Transactions demand) = Money supply

100 - 10r + 0.1Y = 80

0.1Y = 10r - 20

Y = 100r - 200 .....(2) [LM Equation]

(2) When IS & LM intersect, from part (1):

400 - 40r = 100r - 200

140r = 600

r = 4.29

Y = 100r - 200 = (100 x 4.29) - 200 = 429 - 200 = 229

(3)

There will be four regions as explained below:

In region I, there is excess supply in both goods and money market, which puts downward pressure on both interest rate and output.

In region II, there is excess demand in goods market, but excess supply in money market, which puts upward pressure on output & downward pressure on interest rate.

In region III, there is excess demand in both goods and money market, which puts upward pressure on both interest rate and output.

In region IV, there is excess supply in goods market, but excess demand in money market, which puts downward pressure on output & upward pressure on interest rate.

7 0
3 years ago
Finley Company
aleksley [76]

Answer:

d. debit Retained Earnings, $3,000; credit Dividends, $3,000.

Explanation:

The journal entry to close the dividend account should be

Retained earnings Dr $3,000

        To Dividend $3,000

(being the closing of the dividend account is recorded)

here the retained earning is debited as it decreased the stockholder equity and dividend is credited as it is closed

3 0
3 years ago
Runaround Corporation sells running shoes and during January they ran production machines for 23,000 hours total and incurred $
viva [34]

Answer:

The answer is: The variable maintenance cost is $0.21 per machine hour

Explanation:

To find the variable maintenance cost per machine hour we must divide the total amount spent in maintenance costs by the total amount of production hours.

Since both production hours and maintenance cost vary so much, we must high-low method:

variable maintenance cost = (highest maintenance cost - lowest maintenance cost) / (highest machine hours - lowest machine hours)  =

= ($10,500 - $8,600) / (23,000 - 14,000) = $0.21 per machine hour

3 0
4 years ago
Chocolate Co. reports the following information from its sales budget: ​ Expected sales:
maksim [4K]

Answer:

The total amount of cash expected to be received from customers in September is: B. $ 108,000

Explanation:

The total amount of cash expected to be received from customers in September include the following :

  1. <em>Cash Sales in the month of September - 25 %</em>
  2. <em>Cash Receipts from Accounts for August Sales - 75 %</em>

<u>The Calculation of cash expected to be received from customers in September is as follows :</u>

Cash Sales - September = 120,000 × 25% =  30,000

Credit Sales - August = 104,000 × 75%      =   78,000

Total                                                              =  108,000

4 0
3 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What action may be taken if a bill stagnates in a house committee?
    15·1 answer
  • Tim's performance pizza is a small restaurant in philadelphia that sells gluten-free pizzas. tim's very tiny kitchen has barely
    15·1 answer
  • In a recent year hart corporation had net income of $125,000, interest expense of $30,000, and tax expense of $40,000. what was
    14·1 answer
  • Backed by the U.S. government, these financial instruments are short-term debt obligations with a maturity of less than one year
    10·2 answers
  • Felix Wants To Start Showing His Google Display Ads To A Narrower Audience With The Help Of Demographic Targeting. Which Two Typ
    14·1 answer
  • The return on investment (ROI) from education is typically the highest for:
    13·2 answers
  • What is one advantage of starting a business in hard times
    8·2 answers
  • Country A can produce 10 yards of textiles or 6 pounds of food per unit of input. Compute the opportunity cost of producing one
    14·1 answer
  • TB MC Qu. 11-59 (Static) A limitation of the internal rate of return... A limitation of the internal rate of return method is th
    15·1 answer
  • Using the transportation method for solving the optimal shipping a product from factories to warehouses, as per text, you should
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!