1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
3 years ago
12

X -y = 3 solve for y

Mathematics
2 answers:
Wittaler [7]3 years ago
4 0

Answer:

y=x−3

Step-by-step explanation:

x−y=3

Step 1: Add -x to both sides.

x−y+−x=3+−x

−y=−x+3

Step 2: Divide both sides by -1.

−y/−1=−x+3/1

y=x−3

nirvana33 [79]3 years ago
3 0

Answer:

y= -3+x

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

You might be interested in
A cleaning solution is made from vinegar, lemon juice, and water. The table below shows the part of the total solution that is i
Natali [406]

Answer:

30 ml (c)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 3.005 using words<br><br> first person is the brainliest
allochka39001 [22]

Answer:

three and five hundreths

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The value of the expression 2(3) +3(2)–3x4–5(2)-5+(7x4) is
Sliva [168]

Answer: the answer is 46

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to the system of equations below?
Ymorist [56]

Answer:

6×+÷3=2+4×=6

3x 8x+6 =8×+y1×-2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the difference of 11 and x
almond37 [142]

Answer:

Step-by-step explanation:

x-11

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Armando put $78 into a CD that pays 4.9% interest. According to the rule of
    5·2 answers
  • What is the approximate circumference of the circle? Use π ≈ 3.14. Circle A with radius 18 feet. 21.1 feet 36 feet 56.5 feet 113
    9·2 answers
  • 67.9 decimeters into millimeters
    11·1 answer
  • [25 - (2 + 6) + 3] / 2
    12·1 answer
  • 4(x-7)&gt; -26+4x how do I do it and what's the answer
    12·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • Profit or loss. Jim bought 30 roses for $3 each. He sold the roses for $4 each. did Jim have a profit or a loss? How much is his
    14·1 answer
  • A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a play. The students filled 660 seats, which was 55% o
    11·1 answer
  • The product of three integers is -40. What could the three integers be?
    10·1 answer
  • A modern sculpture in a park contains a parabolic arc that
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!