1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
2 years ago
9

If A={1,2,3}, find the relation in A×S satisfying the condition x+y<5.​

Mathematics
1 answer:
Sonja [21]2 years ago
5 0

Answer: This is copied from the internet:

Step-by-step explanation:

Answer:

For function, every element of the domain must have a unique image in co-domain...

(A)Let us redefine each function as a set of ordered pairs

and see if they satisfy the above condition (A) of a function f1={(1,2),(2,3),(3,4)} ; (4,5) cannot be an ordered pair as 5 does not belong to co-domain , Thus the element 4 of domain does not have an image.

f2={(1,4),(2,3),(2,4),(3,2)(3,3),(3,4),(4,1),(4,2),(4,3),(4,4)}

The uniqueness is violated as the elements have not one but many images.

f3={(2,1),(3,2),(3,1),(4,1),(4,2),(4,3)} Not a function as in f2 uniqueness is violated.

f4={(1,4),(2,3),(3,2)(4,1)} It is a function as each element has a unique image.

You might be interested in
Write the equation of the graph in slope-intercept form (y = mx + b).​
JulijaS [17]

Answer:

Write the equation of the graph in slope-intercept form (y = mx + b).​

5 0
3 years ago
a farmer hires 110 workers to harvest apples from his trees.it takes the 12 days to harvest the farmers entire crop.how long doe
bazaltina [42]

Answer:

110 = 12

110 + 110 + 110 + 110 = 440

so 110 × 4 = 440

4 × 12 =<em><u> 48 days</u></em>

hope this helps

5 0
3 years ago
Don buys 6 kiwis for 3$ what would a customer have to pay for 9 kiwis
kirill [66]

Answer:

It will cost $4.50 for 9 kiwis

Step-by-step explanation:

Lets find the cost per kiwi

$3 / 6 kiwis

.50 per kiwi

Now we have 9 kiwis

$.50 (9)

$4.50

It will cost $4.50 for 9 kiwis

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The length and breadth of a rectangular park 25m and 12m. find the distance covered by a boy who takes 4 rounds of the garderean
kodGreya [7K]

Answer:296 m

I’m assuming “breadth” is width and garderean is just the park.

(25+25+12+12) times 4.

A is never defined

5 0
1 year ago
WILL MARK BRAINLIEST TO THE BEST ANSWERS. The interior angles of a pentagon measure x°, (2x)°, (2.5x)° , (x + 10)° , and (2x + 2
nalin [4]

Answer:

x=60

Step-by-step explanation:

The sum of interior angles of a regular Pentagon is 540°

x+2x+2.5x+x+10+2x+20=540

8.5x=540-30

8.5x=510

x=510/8.5=60

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is GE ?
    12·1 answer
  • Yolo has 2 pieces of string. One is 32 inches long, the other is 48 inches long. She wants to make as many necklaces as she can,
    15·2 answers
  • When you got your car fixed, the cost for parts was $75. The cost for labor was $45 per hour. If the total cost was $255 . Find
    14·1 answer
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • Original amount 20<br>End amount 15<br>what is the percent change?​
    13·1 answer
  • Please help! Correct Answers only!
    5·1 answer
  • A circle has a diameter of 22mm. What is its circumference ?
    14·2 answers
  • Please help I need to finish Alex before the school day ends, 30 points.
    8·2 answers
  • Find the value of x. The diagram is not to scale.
    9·1 answer
  • State if the given functions are inverses. Please show steps
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!