1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pochemuha
2 years ago
8

Toni filled her car with gas before going on a road trip. The car uses 1.75 gallons of gas for every hour driven, and after driv

ing for 4 hours, there were 7 gallons of gas left in the tank. Write an equation to show how many gallons are remaining in her car after x hours.
Slope intercept form
Mathematics
1 answer:
balu736 [363]2 years ago
4 0

am sryy i dont rlly know the answer just needed points *-*

You might be interested in
Sally designs web pages. She charges $140 per web page. She also needs to pay
dolphi86 [110]
You will take 140 times 5 since that is the amount she made so you times it buy the price she earns then after you do that subtract it buy 650 since that is what you have to pay
140 x 5 = 700
700 - 650 = 50
so she made a profit of 50
6 0
2 years ago
Find the average rate of speed, expressed in miles per hour (unit rate). A post office truck delivered mail on a 9-mile route in
Fed [463]

Answer:

4.5 miles per hour

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
I need the answers for 8-11
Amiraneli [1.4K]
The answer is negative three ( -3 )
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sarah has 3 bags of
Bumek [7]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

16+3=19 the key word total means you add

6 0
3 years ago
PLEASE HELP!
insens350 [35]

Answer:

Plan Two

Step-by-step explanation:

If you do all the math, which is not that hard, you can find the answer easily. I think if you tried to do it yourself, you would learn and benefit more.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?
    6·1 answer
  • Please Help!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • Fall -
    7·1 answer
  • GEOMETRY. PLEASE INCLUDE CLEAR ANSWER AND EXPLANATION
    11·1 answer
  • Please help and explain!! I got 14x +0​
    12·2 answers
  • Which equation goes through the point (-7, 3) and is parallel to y = −8x + 1?
    15·1 answer
  • 3 ISINT RIGHT!!!!<br> Please give me an answer!!
    7·1 answer
  • .can you help please ​
    8·1 answer
  • Help me I really need help
    8·1 answer
  • Helppppppp meeeeeeeeee
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!