Given:
3-pound tub of butter costs $3.85
3.85/3 = 1.2833 per pound.
3n = 3.85
3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Answer:
(4, 5 )
Step-by-step explanation:
x + y = 9 → (1)
x - y = - 1 → (2)
adding the 2 equations term by term will eliminate y
2x + 0 = 8
2x = 8 ( divide both sides by 2 )
x = 4
substitute x = 4 into either of the 2 equations and solve for y
substituting into (1)
4 + y = 9 ( subtract 4 from both sides )
y = 5
solution is (4, 5 )
9514 1404 393
Answer:
a = 64, b = 90, c = 26, d = 90, e = 26, f = 120, g = 120, h = 60,
i = 56, j = 124, k = 56
Step-by-step explanation:
Vertical angles are congruent; linear pairs are supplementary; two angles dividing a right angle are complementary. These are the angle relations you need to know to solve this.
__
Working from the top and from the given angles, ...
h = 60°
f = g = 180° -h = 120°
j = 124°
k = i = 180° -124° = 56°
a = 64°
b = d = 90°
c = e = 90° -64° = 26°
In summary, measures in degrees are ...
a = 64, b = 90, c = 26, d = 90, e = 26, f = 120, g = 120, h = 60,
i = 56, j = 124, k = 56
Answer:
This is just multiplying not simplify.
He made the first error in number 3