We need to solve for R, This is really simple.
The original expression is:
R (r1 + r2) = r1r2
To solve for a certain variable, we need to get this variable alone on one side of the equation and equate it with the other side.
In the given expression, to get R alone on one side we have to eliminate (r1 + r2).
In order to do this, we will divide both sides by (r1 + r2).
Doing this, we get the solution as follows:
R = (r1r2) / (r1 + r2)
Answer:
j=6
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
So we need to understand what is rational numbers?
Rational number which can be written under this form:
when x any are both integers and y
The question here is : Which property would be useful in proving that the product of two rational numbers. In math, when we talk about the product of at least two number, it implies to the multiplication in the operation.
Here, only answer C:
with the condition
and a, b, c and d are integers. Product of two integers is always an integer..
Idk know the answer sorry
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.