1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stira [4]
2 years ago
15

dominique and ella are comparing whose jet traveled faster. The graph shows the relationship between the total distance Dominiqu

e traveled and the time in hours. The distance Ella traveled after x hours can be represented by the equation y=550x. Who, if anyone, traveled at a faster speed? Explain.
Mathematics
1 answer:
Alla [95]2 years ago
8 0

Answer: Yes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ivana and Gloria are sisters. Gloria is
Marina CMI [18]

Answer:

11 years old

Step-by-step explanation:

3 years ago, Gloria was 32 years old

If Ivana's age is = x

Then, 4x = 32

            x = 8

3 years ago, Ivana was 8 years old

So now she is 11 years old.

4 0
3 years ago
What is the value of the function at x=−2?
vova2212 [387]

Answer:

The value will be less than 1

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is a really hard question- Help
kykrilka [37]

Answer:

680

Step-by-step explanation:

x = total number

.6x  = bus riders = 408              (.6 is decimal for 60%)

.6x = 408

x = 408/.6 = 680

7 0
7 months ago
The terminal side of an angle measuring pi/6 radians intersects the unit circle at what point?
olga nikolaevna [1]
X = cos(pi/6) = √3/2

y = sin(pi/6) = 1/2

So at point (√3/2, 1/2)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the air temperature in degrees Celsius at different altitudes in kilometers:
miv72 [106K]

Answer:

Third graph, I took the test

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Express 3/4 degree in seconds
    10·2 answers
  • What is -4(x+6) can someone pls help
    7·2 answers
  • A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle
    9·2 answers
  • Rewrite 5/6 with the denomintaior of 12
    5·1 answer
  • 99 points!! and brainliest plz try
    8·2 answers
  • How do i solve x+y=2?
    15·2 answers
  • What is 3.28 divided by 11.48 pls show me the step by step work
    13·1 answer
  • Mr. Charles bought dinner for his family.
    12·2 answers
  • Need help please!!!!
    12·1 answer
  • In a survey of more than 6000 people are 95% of the respondents claimed to prefer Penelope‘s puffy popcorn over any other brand
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!