1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
konstantin123 [22]
3 years ago
14

PLEASE HELP ME ASAP I REALLY NEED HELP OR IM GONNA FLUNK

Mathematics
1 answer:
gavmur [86]3 years ago
3 0

Answer:

Angle A = 51 degrees

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What do we call financial assistance for a student with demonstrated financial need to help pay for college that does not need t
Alex787 [66]
The answer would be scholarship, because that does not need to repaid, it is a gift or reward for hard work and good grades.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the equation of a line that has a slope of 2 and contains the point (0,5)
riadik2000 [5.3K]

\bf (\stackrel{x_1}{0}~,~\stackrel{y_1}{5})~\hspace{10em} slope = m\implies 2 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-5=2(x-0) \\\\\\ y-5=2x\implies y=2x+5

7 0
3 years ago
Find the value of <br> (16/81)^3/4
AlexFokin [52]

Answer:

1.92636657×10^-3

Step-by-step explanation:

This question looks quite awful coz it might be (16+81)^3/4 rather than being (16/81)^3/4....But, if it is (16/81)^3/4 the answer is 1.92636657×10^-3

hope you find it helpful....Thanks very much...

5 0
3 years ago
if you purchase 5 shirt whitch are on sale for 17.98$ each write a expression for the total cost if the shirts
OLga [1]
5•17.98=89.9

$89.9 is needed
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve it by Substitution
natka813 [3]
30 in each bus. 17 in each van

To solve this problem, we first have to create a system of equations. After that, you set the equations equal to each other, and use that to simplify and find the value of one variable. Once that is found that answer can be plugged into one of the two original equations to find the other variable.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A rainstorm in Portland, Oregon, has wiped out the electricity in about 5% of the households in the city. A management team in P
    11·1 answer
  • Alice buys some inexpensive bracelets and necklaces as party favors for her jewelry showing. She pays $8 for each necklace (N) a
    10·2 answers
  • Find the unit price if 7 pounds of sugar sells for $2.50
    11·2 answers
  • Identify each of A , B and C as an outlier , gap , or cluster
    11·1 answer
  • The figure below shows one of the paving stones in Jack's garden.
    8·1 answer
  • 73 is what percent of 800
    5·2 answers
  • The product of two numbers is 62.7. If one number is 5.5, find the other number? Need it fastttttttttt with steps
    6·1 answer
  • Can anyone help with this please
    8·1 answer
  • A sealed tank of water measures 10cm x 8 cm x 40cm. When it stands on one
    12·1 answer
  • Given the function f(x)=4x+10 and g(x), which function has a greater slope?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!