1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
2 years ago
6

A 10 lb. bag of cherries costs $35.50. Find the unit rate

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]2 years ago
8 0

Answer:

1 lb. bag of cherries costs $3.55

You might be interested in
Naomi asked several classmates how much cash they had in their pocket. She recorded the data below:
devlian [24]

Answer:

She arrived at school 23 minutes later. At what time did. Veronica arrive at school? (3.MD.A.1). 12. ... same way they have measured objects to the nearest inch: ... Students will then use line plots as a tool to record ... line plots your classmates ... Ask students to determine how many of ... Pedro has a dollar bill in his pocket.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
How do you subtract 42 minutes from 1 hour ,25 minutes.explain what to do and why you do it?
aksik [14]
So 1 hour= 60 minutes
60+25= 85 minutes
Now we should subtract the 42
85-42=43
3 0
2 years ago
According to the fundamental theorem of algebra which polynomial function has exactly 8 roots? A.F(x)=(3x^2-4x-5)(2x^6-5) B.f(x)
choli [55]

I think it’s a because I added from the therum

3 0
2 years ago
A salesperson earns a commission based on the number and type of vehicle sold. A person selling 6 cars and 3 trucks earns $4,800
madam [21]
4800 divide by 3=1600 (2 cars 1 truck)

4600-1600-3000 (6 cars)

3000 divide by 3 = 1000(2cars)

1000 times 2=2000(4 cars )

4800-2000-2800 (2 cars 3 trucks)

$2,800 is your answer
8 0
2 years ago
F(x) =-6-3x/2. g(x)=2x+4
Advocard [28]

Answer:

correct

Step-by-step explanation:

my brain be smart

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is X^2=5x when solving by factoring
    14·1 answer
  • What's 360 ÷120 as a decimal
    8·1 answer
  • How many 1/8 cups are in 4/5 cups
    8·1 answer
  • Write the equation of a line that is horizontal and contains the point (-4, 1)
    7·1 answer
  • write the equation of a line that is perpendicular to the given line and that passes through the given point y=-1/4(x) + 3 ; ( -
    13·1 answer
  • A child on a swing is pushed just once. The child moves a distance of 10
    7·1 answer
  • The questions says “what is the solution to this system of equations”
    6·1 answer
  • Find the missing information from the following relationships
    7·1 answer
  • Solve for x
    6·1 answer
  • Consider the equation below.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!