1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
8

How would I solve for the area of this triangle? Please help

Mathematics
2 answers:
Sliva [168]3 years ago
8 0
The way you would solve that is by multiplying the sides from the triangle
Lyrx [107]3 years ago
4 0
You would solve it by multiplying the sides of the triangle
You might be interested in
Please Help: Solve for x<br><br> x + 11 = 5x - 5
Brums [2.3K]
 the answer for this question is x=4
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance, to the nearest tenth, between (6, 5) and (-3, -4).
labwork [276]

Answer:

12.70

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
Find x, y and z<br> 82"<br> 54
scZoUnD [109]

Answer:

help me pls

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Determine whether the value is a discrete random​ variable, continuous random​ variable, or not a random variable.
Viktor [21]
Discrete random variable as we count the number of free dash throw attempts and we dont measure them (continuous)
7 0
3 years ago
A grocery store sells one dozen ears of white corn for $2.40. What is the unit rate for one ear of corn?
FrozenT [24]
Unit rate= $$/lbs.

2.40/12=0.2

Your unit rate is $0.20
3 0
4 years ago
Other questions:
  • HELP pls pls pls pls
    8·1 answer
  • A foot is 12 inches long. If an inch is about 2.54 centimeters long, how many centimeters are in a foot?
    13·2 answers
  • A cube consists of twenty-seven 2×2×2-inch small cubes. All four of the corner cubes on the edge of the top layer fell off. Whic
    9·2 answers
  • Find the distance between j(4,-5) and h(3,3)
    5·1 answer
  • Default dance on em lol
    8·2 answers
  • Select the expression that represents the distance between the numbers r and p
    8·1 answer
  • PLS HELP I NEED HELP<br> What is the area of this shape?
    5·1 answer
  • Two customers went to the post office to buy postcards and large envelopes. Each postcard costs the same amount and each large e
    6·1 answer
  • B. 20 cups of apple
    15·1 answer
  • A rectangular lot whose perimeter is 300 ft is fenced along three sides. An expensive fencing along the​ lot's length cost $30 p
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!