That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Y=-2x+-3 I haven't't done this in a long time, sorry. I do remember wanting to k**l myself because this always happened to me when I did remember this stuff
Answer:
(4,1,3)
Step-by-step explanation:
You have to multiply both numbers with the same factor. What I mean, 475/58 gives you 8 R 11. Now let's try this, (475x2=950) and (58x2= 116) so our new numbers are 950/116 which gives us the same answer 8 R 11 ! I hope this helped.. But let's try another one, keep in mind, you can multiply the number by any factor AS LONG AS you multiply them with the SAME factor. So if you multiply 475 by 5, then you have to multiply the 58 by 5 as well. Now let's try, (475x5=2375) and (58x5= 290) therefore, 2375/290 = which gives you 8 R 11 ! I hope I helped . I am a Palestinian student in Palestine in grade 11 and you just brought me back to grade 4 memories ! math is fun when you get it (: good luck