1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
2 years ago
10

A box contains erasers of two

Mathematics
1 answer:
olga2289 [7]2 years ago
4 0

Answer:

There will be 28 green erasers. I know that the ratio is also 28:20, so there are 20 blu erasers.

Step-by-step explanation:

I time 7 by 4 and 5 by 4 to get the new ratio. I counted the ratios to get to 48.

You might be interested in
After creating a hypothesis, Janis decides how to best measure the impact of her manipulation. This variable that is impacted by
Alexandra [31]

Answer:

This variable that is impacted by manipulating the independent variable is known as dependent variable

Step-by-step explanation:

One of the methods to test a hypothesis is the use of independent variable. The independent variable is manipulated to know if the change will be effective or not.

The variable which will be impacted by the independent variable is called dependent variable. The researcher manipulated the values for independent variable to check if the dependent variable changes or not ..

7 0
3 years ago
What if you magnified the image of a cluster fly by 9 times 10 to the third power?
densk [106]

It would either be 9*(10^3) which would be <em>9000</em>.

Or, it would be (9*10)^3, which equals <em>729000</em>.

Please try and get another answer to make sure!

6 0
3 years ago
Write a real world scenario that matches the following equation. 15+3h=30 Then solve for the equation
arsen [322]
Bowling costs 15 dollars per person and 3 is amount of money per game it cost to play. If you play 5 games then you pay a total of 30 dollars. 
7 0
3 years ago
Answer please it’s due tomorrow I just need the four in the middle I’m really bad at math...
m_a_m_a [10]

Answer:

Number 2: 126

Number 3: 128

Number 4: 75

Number 5: 204

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
3. In order to become a member of the library-all-star-members club, there is a $40 sign-up fee and a $2 monthly fee. Write an e
eduard

Answer:

$78

Step-by-step explanation:

In the equation y = 2x + 40, x represents the number of months the member is a part of the club.

We are given that a certain member is part of the club for 19 months, so we substitute the number 19 in for x:

y = 2x + 40 = 2 * 19 + 40 = 38 + 40 = 78.

Thus, the total cost is $78.

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A hairdresser is deciding where to open her own studio. If the hairdresser chooses Location A, she will pay $1200 per month in r
    9·1 answer
  • Julia is using the distributive property to simplify 3(x+2). Find her mistake and correct it
    7·1 answer
  • Solve the following equation for W.<br> A= 2(L + W)
    10·2 answers
  • (x-4)^2 what is the vertex?​
    8·1 answer
  • Help me with math homework please? :)
    13·2 answers
  • HEB has dish soap that costs $2.80 for a 12oz bottle. Fiesta has the same dish soap that costs $2.00 for a 8 oz tube.
    8·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • If U={1,2,3,4,5,6,7,8,9},A={1,2,3,4,5,6},B={3,4,5,6,7} and C={1,3,5,7}.show it in venn diagram​
    10·1 answer
  • The algebraic expression <img src="https://tex.z-dn.net/?f=9p%20-%2010q%20%2B%203%20-%209p" id="TexFormula1" title="9p - 10q + 3
    7·2 answers
  • Here is a data set ( n = 117 ) that has been sorted. 51.7 56.8 65.3 66.8 67.3 68.1 68.1 68.3 68.6 68.7 69 69 69.6 69.7 69.9 70.2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!