1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lozanna [386]
2 years ago
5

What is true about the line that passes through the points (3 ,-7) and (3, 2)?

Mathematics
2 answers:
Ivahew [28]2 years ago
5 0

Answer:

B. vertical

Step-by-step explanation:

it is vertical because it shares the same x-axis

GuDViN [60]2 years ago
5 0

Answer:

from my to falls left to right.

You might be interested in
Consider the function f(x) = 3.x2 + 7x + 2.<br> what is the value of the discriminat?
Vika [28.1K]

Answer:

The Discriminant is 25

Step-by-step explanation:

For this case, the discriminant will be given by

b ^ 2 - 4 * a * c

Where

b = 7

a = 3

c = 2

substituting

b ^ 2 - 4 * a * c = (7) ^ 2 - 4 * (3) * (2) = 25

Therefore the value of the discriminant is 25.

How many x-intercepts does this function have?

It has two intercepts with the x axis and can be found by equaling the function to zero. That is to say,

3x2 + 7x + 2 = 0

The results will be the interceptions with x.

What are the number of zeros for this function?

The number of zeros for this function is

two real number solutions

Because it is a quadratic function.

3 0
3 years ago
Please asap this is the only question and I'm also running out of time thank youuuuu
Wittaler [7]
One question, and no one answered it for you?

Simple,

the answer is....(6,5) Point of Intersection.

I triple checked my work. :)


7 0
3 years ago
What is the answer to 20t-10t+2t
n200080 [17]

Answer:12t

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Anthony sold 45 tickets to the school play and Katy sold 40 tickets. What is the ratio of the number of tickets Anthony sold to
Sindrei [870]

Answer:

the answer is 40:45

Step-by-step explanation:

i did the test and got it right

3 0
2 years ago
A meseum calculates the rate for groups by charging $4 per person along with a one-time $8 fee. If the cost for a group is $60,h
shusha [124]

Answer:

there are 13 people in the group

Step-by-step explanation:

First step is to subtract the one-time fee from the cost

$60 - $8 = $52

Second step is to divide by the cost per person

⇒ $52/$4 = 13

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (-5)-(-7)+(9)+(-14) simplify equation
    13·2 answers
  • The function h(x)=4/3x-1 represents the composite h(x)=f(g(x)).if f(x)=2x-1,what is g(x)
    13·2 answers
  • "A drawer has some red, green, and blue marbles. There are 33 marbles.
    9·1 answer
  • PLEASE HELP TOP ANSWER GETS BRAINLIEST!! ***Solve for m: 3.2(4m + 10) – (-7.2m) = 37 ***!!!!!!!
    13·1 answer
  • Can someone pliz help me??!!<br> I nee it today <br> just dowload the file
    9·1 answer
  • Equivalent fractions of 23,479 to 782
    7·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves?
    11·2 answers
  • The sum of a number times 2 and 29 is at least 28
    13·1 answer
  • Can someone please answer this, ill give you brainliest Would be very appreciated.
    7·2 answers
  • Express each fraction as a decimal:<br><br>- 2 4/100
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!