Answer:
233.33 %.
Step-by-step explanation:
The increase is 10 - 3 = 7c.
Percentage increase = 100 * 7 / 3.
= 700 / 3
= 233.33 %.
Answer:
The value of v is 3/4.
Step-by-step explanation:
First, you have to convert mixed number into improper fraction :

In order to find the value of v, you have to substract 3/4 to both sides :





Start by distributing the 6 through the parenthses on the left side.
So we have 6x + 24 = 30.
Solving from here, I would subtract 24 from both sides to get 6x = 6.
Finally, dividing both sides of the equation by 6, we have x = 1.
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
$108
Step-by-step explanation:
3X9= 27square foot. Then you multiply 27 by 4, which equals $108