1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
9

Will give brainliest if your answer is correct.

Mathematics
1 answer:
Oliga [24]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

One hour would cost $30 and every hour after is $5 more so B is the correct answer.

You might be interested in
n 1917 the cost of a first-class postage stamp was 3¢. In 1974 the cost for a first-class postage stamp was 10¢. What is the per
alexdok [17]

Answer:

233.33 %.

Step-by-step explanation:

The increase is 10 - 3 = 7c.

Percentage increase =  100 * 7 / 3.

= 700 / 3

=  233.33 %.

8 0
3 years ago
1 1/2= v + 3/4 (that's 1 and a half, not 11 over 2)<br> what is v?
Irina-Kira [14]

Answer:

The value of v is 3/4.

Step-by-step explanation:

First, you have to convert mixed number into improper fraction :

1 \frac{1}{2} \\  =  \frac{2 \times 1 + 1}{2}  \\  =  \frac{3}{2}

In order to find the value of v, you have to substract 3/4 to both sides :

\frac{3}{2}  = v +  \frac{3}{4}

\frac{3}{2}  -  \frac{3}{4}  = v +  \frac{3}{4}  -  \frac{3}{4}

v =  \frac{3 \times 2}{2 \times 2}  -  \frac{3}{4}

v =  \frac{6}{4}  -  \frac{3}{4}

v =  \frac{3}{4}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 6(x+4)=30
DanielleElmas [232]

Start by distributing the 6 through the parenthses on the left side.

So we have 6x + 24 = 30.

Solving from here, I would subtract 24 from both sides to get 6x = 6.

Finally, dividing both sides of the equation by 6, we have x = 1.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
Matt's pool table is 3 feet wide and 9 feet long. Matt wants to replace the felt on the pool table. The felt costs $4.00 per squ
RoseWind [281]

Answer:

$108

Step-by-step explanation:

3X9= 27square foot. Then you multiply 27 by 4, which equals $108

4 0
3 years ago
Other questions:
  • SOMEONE PLEASE HELP ALL THE QUESTIONS R ATTACHED AS WELL AS THE ANSWERS!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Misha wants to spend some time playing guitar and using the computer before dinner Dinner will be ready in 45 minutes or less. H
    14·1 answer
  • Write (-6,14) and (-3,18) in slope intercept form
    8·1 answer
  • If mArc BC is 105°, what is mArc CD? (3 points)
    7·1 answer
  • Numa pista de treino, três ciclistas
    6·2 answers
  • HELP ME!!! WHAT IS THIS?<br> 1+1
    14·2 answers
  • Help!!!!! Identify each solid from its net
    15·1 answer
  • Can sum one help me w those 2 questions? I needa turn dis assignment ASAP. Thank you !
    12·1 answer
  • Factorise : 17px-51py ​
    14·1 answer
  • Simplify.<br> Simplify.<br><br> 62+42<br><br> pls help
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!