1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
12

PLEASE DO NOT STEAL POINTS A cement mason starts making concrete by mixing 212 pounds of sand to 314 pounds of gravel. The mason

uses 414 pounds of sand and gravel to start the concrete. How many pounds of gravel does the mason use?
the options for the answers are
a. 180 pounds
b. 234 pounds
c. 318 pounds
Mathematics
2 answers:
Natalka [10]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation: its a

morpeh [17]3 years ago
5 0
I think the answer is B I’m really sorry if I’m wrong I truly tried!!!
You might be interested in
Which is greater 76% or 7/9 or are they bothe equal
Ne4ueva [31]
7/9 is 77.7, as far as I know.
6 0
2 years ago
Solve -5x2 - 20x + 35 = 30 by completing the square.
Semenov [28]

Answer:

x=−2−√5 or x=−2+√5

Step-by-step explanation:

-5x2 - 20x + 35 = 30

Answer = x=−2−√5 or x=−2+√5

5 0
2 years ago
To the nearest hundredth of a yard, determine the circumference of the given circle. Approximate as 3.14. r=6
Bond [772]

Answer:

37.68

Step-by-step explanation:

c = 2 x 3.14 x 6

7 0
3 years ago
The cost of 3 pounds of grapes is $6.57. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to the num
never [62]

Answer:

2.19x=y

Hope this helps!

7 0
2 years ago
Isabella went into a movie theater and bought 3 drinks and 10 pretzels, costing a total of $54.50. Jason went into the same movi
ruslelena [56]

The price of 1 drink is $ 4 and price of 1 pretzel is $ 4.25

<em><u>Solution:</u></em>

Let d" be the price of 1 drink

Let "p" be the price of 1 pretzel

Given that, Isabella went into a movie theater and bought 3 drinks and 10 pretzels, costing a total of $54.50

<em><u>Therefore, we can frame a equation as,</u></em>

3 x price of 1 drink + 10 x price of 1 pretzel = 54.50

3 \times d + 10 \times p = 54.50

3d + 10p = 54.5 ---------- eqn 1

Jason went into the same movie theater and bought 9 drinks and 5 pretzels, costing a total of $57.25

9 x price of 1 drink + 5 x price of 1 pretzel = 57.25

9 \times d + 5 \times p = 57.25

9d + 5p = 57.25 ---------- eqn 2

<em><u>Let us solve eqn 1 and eqn 2</u></em>

Multiply eqn 1 by 3

9d + 30p = 163.5 ----- eqn 3

<em><u>Subtract eqn 2 from eqn 3</u></em>

9d + 30p = 163.5

9d + 5p = 57.25

( - ) -----------------------

25p = 106.25

p = 4.25

<em><u>Substitute p = 4.25 in eqn 1</u></em>

3d + 10(4.25) = 54.5

3d + 42.5 = 54.5

3d = 54.5 - 42.5

3d = 12

d = 4

Thus price of 1 drink is $ 4 and price of 1 pretzel is $ 4.25

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me out pls !! <br><br> I need this right now please
    5·1 answer
  • Hey! can you please help me posted picture of question
    10·2 answers
  • Implicit differentiation in terms of x and y
    5·1 answer
  • Which systems below would be most easily solved using the substitution method?
    9·1 answer
  • Dada la función f(x)=1+6Sen(2x+π/3) . Halle: Período, amplitud y desfase (1.5 puntos) Dominio y rango de la función (1.5 puntos)
    10·1 answer
  • If m=1/2 and b=-4, what is the equation of the line?
    11·1 answer
  • Which quadrilaterals must have both pairs of opposite angles that are congruent?
    8·1 answer
  • What is the proportion used to solve: 160 of what numbers is 144
    8·1 answer
  • Write 8*8*8*8*8*8*8 using an exponet
    13·2 answers
  • What is x if <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=xxx%20%2B%203358%20%3D%20461267" id="TexFormula1" title="xxx + 3358 = 461267"
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!