1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
3 years ago
12

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $5.99 for 19 lb

Mathematics
1 answer:
sveta [45]3 years ago
5 0

Answer:

0.315 per lb

Step-by-step explanation:

You might be interested in
(this is separate)
leva [86]

Answer: 2/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
BRAINLIEST TO CORRECT
Fynjy0 [20]
Make the fractions improper:
33/4 + 14/5

Find common denominator:
165/20 + 56/20

Add:
221/20

Answer:
11 1/20
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A raffle is being held to raise money for wildlife conservation efforts. Ten different gift cards are being awarded. If 3,125 pe
Alex17521 [72]

Answer:

Your answer will be 0.9968

Step-by-step explanation:

Subtract 3,125 to 10 and then divide your answer to 3,125

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer choice (A)5/30 (B)3/17 (C) 8/30 (D) 16/30
ratelena [41]
<h3>Answer: (C) 8/30</h3>

===================================================

Explanation:

There are 5+3 = 8 people in choir and running club. I added the values in the overlapped region of the circles "choir" and "running club".

This is out of 2+5+6+7+3+4+3 = 30 people total.

Divide the two results to form the fraction 8/30

Ideally we should reduce to get 4/15, but your teacher has chosen not to reduce.

8 0
3 years ago
Which of the following pairs show two congruent triangles?
Dvinal [7]

Answer:

B and C

Step-by-step explanation:

They're congruent

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 400 000 in standard form
    14·1 answer
  • find the equation of a line parallel to the line y=-9x+2 that passes through the point (5,5). GIve the answer in slope form
    5·2 answers
  • the band members sold 316 juice drinks for a fundraiser. they sold 52 more grape drinks than strawberry drinks. how many of each
    9·2 answers
  • It takes 52 minutes for five people to paint five walls how many minutes does it take 20 people to paint 20 walls hi
    10·1 answer
  • 0.2 as a simplified fraction
    14·2 answers
  • What’s expressions are equivalent to 4d + 6 + 2d ?
    12·2 answers
  • A bug was sitting on the tip of the propeller blade when the propeller started to rotate. The bug held on for 5 rotations before
    8·1 answer
  • 1, 2, 5, 9, Rule i-<br><br>what is the rule<br>​
    12·1 answer
  • -4
    10·1 answer
  • 7+3√8<br> please help me
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!