1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
2 years ago
12

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $5.99 for 19 lb

Mathematics
1 answer:
sveta [45]2 years ago
5 0

Answer:

0.315 per lb

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A chicken weighs t lbs. It needs to be cooked for 20 minutes per lb plus an extra 15 minutes. What is the total cooking time? Is
Nostrana [21]

Answer:

Total cooking time = 20t + 15

The expression 15t + 20 is wrong.

Step-by-step explanation:

weight of chicken = t lbs

cook time per lb = 20 minutes

This means that:

1 lb weight requires a cooking time of 20 minutes

1 lb = 20 minutes

∴ t lbs = 20 × t = 20t minutes.

We were also told that each chicken required an extra cooking time of 15 minutes, in addition to the total cooking time due to the weight. Therefore, the total cooking time is calculated thus:

Total cooking time = cooking time due to weight + 15 minutes

Total cooking time = 20t + 15

Hence the expression 15t + 20 is wrong, due to the explanation given above.

8 0
3 years ago
Which term has the definition "The mean, median, or mode of a dataset. Also known
Mice21 [21]
The mean is usually the best measure of central tendency to use when your data distribution is continuous and symmetrical, such as when your data is normally distributed. However, it all depends on what you are trying to show from your data.
3 0
2 years ago
HELP ME PLS I NEED THIS !!!!
ZanzabumX [31]

Answer:

Go google the answer

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the value of a?
Luda [366]

Answer:

a = 62

Step-by-step explanation:

The sum of the angles of a triangle is 180 degrees

a + 47+71 = 180

Combine like terms

a +118 = 180

Subtract 118 from each side

a+118-118=180-118

a =62

7 0
3 years ago
Complete the steps to solve the equation 4e2 + 2x = x-3 by graphing.
Nutka1998 [239]
Why do math got to be so complicated
5 0
3 years ago
Other questions:
  • New Designs Up has 33 rows of seats in her Conference hall. If there are 45 seats in the 1st row, 41 in the 3rd, 37in the 5th an
    15·1 answer
  • ​Artificial turf is being used to cover a playing field. If the field is rectangular with a length of a yd and 110 yd width of 8
    7·1 answer
  • Run a multiple regression where the dependent variable is ratings and the independent variables are star and fact. Use data from
    15·1 answer
  • How can you could use the distributive property and mentality to find 5×198
    9·2 answers
  • (-5,-4) rotated 270° counterclockwise
    15·1 answer
  • 50 points and BRAINLIST
    14·2 answers
  • What is the value of x that makes the statement true?<br><br> 9x - 22 = 11x - 54<br><br> x =
    10·1 answer
  • The product of two integers is -21. The difference between the integers is -10. The sum of the two integers is 4. What are the t
    15·1 answer
  • I’m confused 273 - 75 = 280 - 82
    15·2 answers
  • hari drags a load of 60 kg along a distance of 12 m. what amount of work does he do?also mention the type of work
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!