1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
2 years ago
12

Giovanni spent a total of $13.75 bowling. He rented bowling shoes for $2.50 and bowled 3 games. Each game cost the same amount.

Create an equation that can be used to determine g, the cost of dollars of each bowling game.
Mathematics
1 answer:
irina [24]2 years ago
7 0
It’s $13.75=3x-$2.50 -> $11.25=3x -> $3.75=x
X=g
You might be interested in
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
2 years ago
I am a 3 digit number. The sum of my digits is 14. My ones place is 3 times as much as my hundreds place.
Murrr4er [49]

Answer:

329

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Company A rents a bounce house for $100 rental fee plus $20 per hour. Company B rents a bounce house for $40 per hour . Let h=th
Ksju [112]

Answer:

A= 100+20h B=40h

Step-by-step explanation:

A=100+20h

B= 40h

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The price s of a pair of shoes plus 5% sales tax. In simplest form
Vinil7 [7]
S*.05= ?*.05

I'm not really sure
5 0
3 years ago
Evaluate the function. Find f(x+3). f(x)=2x+7
ikadub [295]

Answer:

2x+13

Step-by-step explanation:

Plug in (x+3) in the F(x) function so:

f(x+3) = 2(x+3) + 7 = 2x+6+7 =2x+13

ANSWER: F(x+3) = 2x+13

3 0
3 years ago
Other questions:
  • G solve 2x 00 + 10x = 3u(t − 12) − 5δ(t − 4) with x(0) = −1 and x 0 (0) = −2.
    6·1 answer
  • Which of the following are functions? <br><br> x=-3<br><br><br> y=10<br><br><br> 3x+2y=3
    12·1 answer
  • Joy needed 4/5 pint of milk for a recipe. Her friend asha said she should use 2/5 cup of milk. Joy said she should use 1 3/5 cip
    8·1 answer
  • A spherical balloon is inflated so that its volume is increasing at the rate of 2 ft3/min. How rapidly is the diameter of the ba
    15·1 answer
  • If y is directly proportional to x and Y = 40 when x=4 what is the value of x when y =23
    10·1 answer
  • Number 3 please solve and explain
    8·1 answer
  • Which choice could be the equation of a line parallel to the line represented by this equation y=2x-3
    13·2 answers
  • 1. Чx -2 = 2x<br> what is x?
    15·1 answer
  • Mariah went to the store to buy a coat. The coat originally cost $120.00. Mariah used a coupon
    12·2 answers
  • Please help!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!