Answer:
a) distance covered by hare d1 = 8t
b) distance covered by tortoise d2 = 5t + 550
c) ∆d = 550 - 3t
Step-by-step explanation:
Given;
Speed of hare u = 8m/s
Speed of tortoise v = 5 m/s
Initial distance of tortoise d0 = 550 m
a) using the equation of motion;
distance covered = speed × time + initial distance
d = vt + d0
For hare;
d0 = 0
Substituting the values;
d1 = 8t + 0
d1 = 8t
b)using the equation of motion;
distance covered = speed × time + initial distance
d2 = vt + d0
For tortoise;
d0 = 550m
Substituting the values;
d2 = 5t + 550
d2 = 5t + 550 m
c) the number of meters the tortoise is ahead of the hare.
∆d = distance covered by tortoise - distance covered by hare
∆d = d2 - d1
Substituting the values;
∆d = (5t + 550) - 8t
∆d = 550 - 3t
#8: $900. (I found this answer by multiplying 3000 and 0.3 by the way)
#9: 160 miles. I found this answer by multiplying 80 by two, since two halves/50% make a whole or 100%.
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer and Step-by-step explanation:
Animal adaption for Birds.
Birds who live on a tropical island with large, hard shell nuts.
The birds have small beaks, but over time, their beaks become bigger, stronger, and sharper, so that it can break into the hard shell nuts, allowing them to eat the nuts.
<em><u>#teamtrees #WAP (Water And Plant)</u></em>